Yaklaşık 118 milyar dolar serveti olduğu tahmin edilen Bill Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı'na 20 milyar dolar bağışladığını bildirdi.

Bill Gates, kendi adına kurduğu vakfına yapacağı milyar dolarlık bağışlarla dünyanın en zenginleri listesinden düşmeyi planladığını duyurdu. Gates, eş başkanlığını yaptığı Bill & Melinda Gates Vakfı'na 20 milyar dolar bağışladığını bildirdi.

Teknoloji şirketi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, yıllık harcamasını artırmayı planladıkları vakfa 20 milyar dolar bağışladığını açıkladı.

Gates, "Son yıllardaki küresel aksiliklere rağmen tüm dünyadan olağanüstü kahramanlık ve fedakarlık görüyorum ve gelişimin mümkün olduğuna inanıyorum. Ancak günümüzdeki büyük krizler, hepimizin daha fazlasını yapmasını gerektiriyor. Daha fazla vermekle, insanların şu an çektiği ızdıraplardan birazını azaltabileceğimizi umuyorum" açıklamasını yaptı. Ayrıca Gates, Covid-19 salgınının tarihteki en büyük aksiliklerden olduğunu belirtti.

Ukrayna Savaşı'nın tüm dünya için büyük bir trajedi olduğuna dikkat çeken Gates, iklim değişikliğinden kaynaklanan zararın daha şimdiden tahmin edilenden daha kötü olduğunu vurguladı. Gates, son birkaç yılda birçok küresel büyük aksiliğin, birçok kişiyi cesareti kırılmış olarak bıraktığını ifade etti.

Gates, ''Geleceğe bakarken, servetimin neredeyse tamamını vakfa vermeyi planlıyorum. Eninde sonunda dünyanın en zengin insanları listesinden aşağı ineceğim'' açıklamasını yaptı.

Fransa, silahlı yardım iddialarını reddetti Fransa, silahlı yardım iddialarını reddetti