DİSK’e bağlı Şubeler, Emek Partisi, Lastik-İş ve Belediye işçileri Cumhuriyet Meydan’ında bir araya gelerek peş peşe gelen zamlara karşı protesto gerçekleştirdi

Güven GÜNEŞ / DİSK’e bağlı 1-2-3-4-5-6-7-8 ve 9 nolu şubeleri, Emek Partisi, Lastik-İş, Disk Emekli-Sen, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Belediyesi ve Bayraklı Belediyesine bağlı işçilerinde katılımıyla Basmane, Lozan Meydanı ve Konak’tan yürüyüşe geçen binlerce kişi Cumhuriyet Meydan’ında buluştu.

Binlerce kişi yenigün gazetesi (4)

Hayat pahalılığına ve zamlara karşı eylem yapan binlerce işçi bir araya geldi. Geçinemediklerini dile getiren işçiler hep bir ağızdan sloganlar atarak zamların geri alınmasını istedi. Artık yeter diyen binlerce işçi  ‘Geçinemiyoruz’ sloganları atarak hükümeti istifaya çağırdı.

Binlerce kişi yenigün gazetesi (3)

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, ülkenin ekonomik ve siyasal olarak tam bir yıkım içinde olduğunu söylemek ekonomik krizin işçi sınıfını vurduğunu belirtti. Çalışkan, “Dar gelirlinin gerçek enflasyonu %100’ü çoktan aştı. Sizin üretimden uzak bozuk ekonomi yönetimlerinizin, yarattığınız krizlerin, bedelini biz işçiler ödemek zorunda degiliz. Yaşanan tüm bu sorunların en önemli nedeni adaletin, hukukun ve demokrasinin olmamasıdır” dedi.

“ÇARESİZ DEĞİLİZ”

Belediye şirket işçilerine ayrımcılık yapıldığını ifade eden Çalışkan, “Belediye işçileri kamu işçisidir. Ayrımcılık son bulsun hak ettiğimiz kadro hakkımız verilsin diyoruz. Yaşanan yoksulluğun, sefaletin, geçim derdimizin sorumlusu, yaklaşık 20 yıldır ülkeyi yöneten bu iktidar ve ortaklarıdır.  Çaresiz değiliz. İşçi sınıfının ihtiyacı ucuz kahramanlar değildir işçi sınıfının ihtiyacı örgütlü mücadelesidir. Eşitsizliğe, adaletsizliğe, hukuksuzluğa, yoksulluğa, işsizliğe ve sefalet ücretlerine, teslim olmayacağız” dedi.

Binlerce kişi yenigün gazetesi (1)

29 Ekim Kadınları Derneği: Gerçek amaç laikliği ortadan kaldırmak 29 Ekim Kadınları Derneği: Gerçek amaç laikliği ortadan kaldırmak

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, “Zamlar yağarken, enflasyon tırmanırken, işçilere, emekçilere, emeklilere, dar gelirlilere hayat zehir edilirken ortada sorumlu yok” dedi. 

İşçilerin kadro hakkını gasp ettiklerini söyleyen Çerkezoğlu, “Yine sorumlusu yok. Memlekette işsizlik öyle bir boyuta gelmiş ki artık milyonlar iş aramaktan umudunu kesmiş, bunun da sorumlusu yok” diye konuştu.
iktidarı ve uygulanan politikaları eleştirerek sözlerine devam eden Çerkezoğlu, “Buradan, İzmir Cumhuriyet Meydanı’ndan Türkiye işçi sınıfı adına hesap soruyor. Ülkeyi yönetenleri bir kez daha sorumluluğa çağıyoruz:   

•Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar vergi ve kesintiden muaf tutulmalıdır. 

•Tüm maaş ve ücretler en az asgari ücret artış oranı kadar artırılmalı, yılın daha başında enflasyon karşısında eriyen asgari ücret yeniden belirlenmelidir. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilmeli, EYT’lilerin emeklilik hakları verilmelidir. 

•Asgari ücretin üzerindeki vergi dilimi yüzde 10’a çekilmeli, dâr ve faiz gelirlerinin vergilendirildiği, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi politikası benimsenmelidir. 

•Esnaf kuryelik/kendi hesabına çalışma/özel istihdam bürosu/taşeron adı altındaki tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli istihdam sağlanmalıdır. 

• İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımın önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır” dedi.