Bireylerin bir anda mutluluk halinden mutsuzluk haline geçiş yapması oldukça tanıdık gelebilmektedir. Bu duruma verilen ad ise psikolojide Bipolar bozukluk olmaktadır. Her duygu değişimi Bipolar bozukluk olmayacağı gibi, bu psikolojik rahatsızlığı tanımlayan da bazı öğeler bulunuyor. Bipolar bozukluk bir yandan manik-depresif bozukluk olarak da adlandırılmaktadır. Bu iki uçlu duygudurum bozukluğu, bireylerde de iki farklı duygu durumu yaratmaktadır. Mani adı verilen mutlu, enerjik, taşkınlık zamanları ve depresyon, çökme zamanları bulunmaktadır. Birbirine tamamen zıt görünmekte olan bu iki kişilik hali bir manik depresif durumu olmaktadır.

Cinsiyet farkına göre de bipolar bozukluk belirtileri farklı olabilmektedir. Kadınlarda daha depresif ataklar görülebilmektedir. Bu durumlarda da obezite, kaygı bozukluğu, tiroid, migren gibi sağlık problemleri de rastlanabilir bir durumdur. Erkeklere oranla kadınlarda bipolar bozukluk durumu daha sık görülebilirken, bu durumun kadınlardaki menstural döngü, hamilelik ve menepoz durumlarında meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklandığı öngörülmektedir. Erkek bireylerde ise manik atak durumlarında kendine zarar verme eğilimi daha fazladır. 

Bipolar bozukluk nedenleri nelerdir?

Bipolar bozukluk nedenleri günümüzde hala daha tamamen anlaşılamamıştır. Ancak bazı durumların bipolar bozukluk ataklarını tetiklediği bilinmektedir. Bu durumlar ise, bu psikolojik rahatsızlığın genetik olarak aktarıldığı ve beyin fonksiyonlarında yaşanan değişimler nedeniyle oluşan durumlar olmaktadır. Birinci derece yakınlarda bu rahatsızlığın var oluşu kişilerde görülme olasılığını belirlemekteyken, bunun yanında aşırı stres durumları, travma gibi yaşantılar da tetikleyici roldedir.

bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Bipolar bozukluk testi uygulanarak tespiti yapılan bu rahatsızlık durumunda kişilerin kendi durumlarını fark edemedikleri görülmüştür. Sıklıkla çevredeki bireylerin rahatsızlığın farkına vararak destek almaları istenmektedir. Bipolar bozukluk durumu yaşayan kişiler ise bu dönem geçtikten sonra davranışlarından dolayı pişmanlık duymaktadırlar. 

Mantıksız şeylere inanabilme, halüsinasyonlar yaşayabilme gibi durumlar yaşamaktadırlar. Mani dönemlerde görülen belirtiler şunlardır;

·        Aşırı neşe hali, hayatın merkezinde yer alma tutkusu, az uyku ve çok enerji, cinsel dürtü artışı, özgüven hali, odaklanmada güçlük, hızlı konuşma ve sabırsızlık durumlarıdır.

Bipolar bozukluk testi sonucu depresif dönemlerde ise şu belirtiler görülür;

·        Sürekli uyku ihtiyacı, yorgunluk hali ve mutsuzluk, yoğunlaşma bozukluğu, suçluluk hissi, iştahta kapanma, sanrı görmek, kuşku, uyumda sıkıntı ve intihar etme düşüncesi görülebilmektedir.