Her duygu değişimi Bipolar bozukluk olmayacağı gibi, bu psikolojik rahatsızlığı tanımlayan da bazı öğeler bulunuyor. Bu rahatsızlık bir yandan manik-depresif bozukluk olarak da adlandırılmaktadır. Bu iki uçlu duygudurum bozukluğu, bireylerde de iki farklı duygu durumu yaratmaktadır. Mani adı verilen mutlu, enerjik, taşkınlık zamanları ve depresyon, çökme zamanları bulunmaktadır. Birbirine tamamen zıt görünmekte olan bu iki kişilik hali bir manik depresif durumu olmaktadır.

Cinsiyet farkına göre de belirtiler farklı olabilmektedir. Kadınlarda daha depresif ataklar görülebilmektedir. Bu durumlarda da obezite, kaygı bozukluğu, tiroid, migren gibi sağlık problemleri de rastlanabilir bir durumdur. Erkeklere oranla kadınlarda bipolar bozukluk durumu daha sık görülebilirken, bu durumun kadınlardaki menstural döngü, hamilelik ve menepoz durumlarında meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklandığı öngörülmektedir. Erkek bireylerde ise manik atak durumlarında kendine zarar verme eğilimi daha fazladır. 

Bipolar bozukluk nedenleri nelerdir?

Bipolar bozukluk nedenleri günümüzde hala daha tamamen anlaşılamamıştır. Ancak bazı durumların bu rahatsızlığın ataklarını tetiklediği bilinmektedir. Bu durumlar ise, bu psikolojik rahatsızlığın genetik olarak aktarıldığı ve beyin fonksiyonlarında yaşanan değişimler nedeniyle oluşan durumlar olmaktadır. Birinci derece yakınlarda bu rahatsızlığın var oluşu kişilerde görülme olasılığını belirlemekteyken, bunun yanında aşırı stres durumları, travma gibi yaşantılar da tetikleyici roldedir.

Bipolar bozukluk tedavisi

Bu rahatsızlık kişilerin hayat kalitesini düşürerek sosyal yaşamlarını derinden etkileyebilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler hem kendisine hem de çevresine ciddi zararlar verebilir. Bu hastalığın tedavisinde uzman bir yardım almak zorunludur. Kişinin kendi kendine uygulayabileceği bir tedavi yöntemi mümkün değildir. Tedavi bu alanda uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından gerçekleştirilmelidir. 

Söz konusu tedavi, kişinin yaşadığı manik ve depresif atakların sıklığını azaltmayı ve yine aynı şekilde görülen semptomların yoğunluğunu azaltarak kişiye daha iyi bir hayat kalitesi sunmayı hedefler. 

Bipolar bozuklukta uygulanan tedavi; uygun ilaçların ve fiziksel ve psikolojik desteklerin kombinasyonunu içeren bir tedavi şeklinde uygulanır.

Bipolar bozukluk ve tedavisi ilaçları

Bu rahatsızlıkta uygulanan uzun dönem ilaç tedavilerinde en çok reçete edilen ilaç Lityum Karbonat ilaçlarıdır. Hastanın bu ilacı en az 6 ay kullanması sağlanır. Söz konusu bu ilaç hasta tarafından doktorun verdiği talimatlar doğrultusunda kullanılmalıdır.