11.02.2017, 08:07

Bir amatör kulübün başardıkları…

Bugün izninizle başkanlığınıyaptığım Bostanlıspor Gençlik Spor Kulübü’ndenbahsedeceğim.

Ana branşı futbol olan ve bu nedenle de kurulankulübün temelleri çok eskiye dayanıyor. Bostanlı Mahalle MuhtarıMehmet Türker’in babası Hasan Türker ve arkadaşları tarafından1954 yılında resmileştirilen, 1983 yılında KarşıyakaBelediyesi eski başkanı Cevat Durak tarafından yeniden hayatageçirilen kulübün tarihi daha da eski… Bostanlı’nın eskifutbolcuları dedeleri tarafından güneyden bostan (kavun karpuz)toplamaya gelen ve kendi aralarında futbol maçı yapan işçilerekarşı kurulan futbol takımı olduğunu ifade ediyor. İddiaya görede KSK’den sonra kurulan 2. Kulüp. Bostanlıspor olarak eldeki ilktescil tarihi 1954.28.10.2005 tarihinde kapısına kilit vurmanoktasına gelen ve o güne kadar geçen 51 yılda sadece futboldaİzmir 1. Amatör Kümede grup şampiyonu olup TürkiyeŞampiyonası’na giden, bir tur atlayan ekip, elenince bumacerasını sonlandırıyor ve o günden sonra da çöküşbaşlıyor…2005 yılında olağanüstü genel kurulla yönetimialdığımızda 11 futbolcusu ve icraları, hacizleri, borçlarıolan, binası olmayan, bir özel arabanın arkasında malzemeleritaşınan durumdaydı. O gün yılmadık. Bugün de yılmıyor ve“spor aşkı” için var gücümüzle çalışıyoruz.Neredennereye derler ya… 11 futbolcusu olan kulübün şu anda GençlikSpor Genel Müdürlüğü’ne tescilli 24 spor branşı ve bininüzerinde sporcusu var. Bunların 25’şi de çeşitli branşlardamilli. Şu anda Karşıyaka Spor Kulübü Başkanlığını yapanMutlu Altuğ, Trabzonspor MP Genel Menajeri Nihat Mala, Tolkar Karacegibi isimler de lisanslı sporcusu…
“İlklerin Kulübü”Bostanlıspor, TV’lerden zevkle izlenen Amerikan Futbolu, beyzbol,softbol sporlarını Karşıyaka’ya getirirken, Ege Bölgesi’ninilk bayan ragbi takımını kurdu ve üst üste 2 yıl “TürkiyeŞampiyonu” oldu, 3 yılda 7 kupa kazandı. Softbol ve beyzbol’deTürkiye 3.lüğü, sualtı ragbisinde Türkiye 5.liği, paletliyüzmede Türkiye 4.lüğü, Amerikan Futbolu, erkekler ragbi de 2.Lig şampiyonlukları, futbolda play off, basketbol erkeklerdebölgesel lig ve 3. Ligde başarı ve 2. Ligde oynama hakkıkazanıldı.
Yönetimde 12. Yılımıza girdiğimiz şu günlerdekulübümüz sosyal sorumluluk projeleriyle de hizmete devam ediyor.“Organ Bağışı Kampanyası”nda aktif rol oynayan Bostanlıspor,“İşitme Engelliler Basketbol Okulu, Otizmli çocuklara sporkampı, Halk Eğitim ile Ücretsiz Spor Okulları, OrtaokullarıKaymakamlık Kupası, İşitme Engelliler Basketbol Okulu, Şehit veGazi Çocuklarına Ücretsiz Spor Okulları, Türkiye EğitimGönüllüleri Vakfı Çocuklarına Ücretsiz Tenis Okulu, AktifŞehir Karşıyaka Kampanyasına destek, Migros'la Haydi ÇocuklarSpora Şenliği etkinliği, Futbol Akdemisi ihtiyacı olan köyokullarına ücretsiz kitap gönderiyor kampanyası” faaliyetlerinide yürüttü.Halen futbol, basketbol, tenis, jimnastik gibibranşların yanı sıra dart, masa tenisi, aikido, mini tenis,bayanlara zumba, pilates, kick boks spor okullarını akademiyöntemiyle açan kulübün en önemli sıkıntısı tesis.
KarşıyakaBelediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın desteğiyle bazıgüçlükleri aşarak, daha fazla Karşıyakalı’ya spor yapmaimkânları yaratan Bostanlıspor, kendi yağıyla kavrulmak için deyoğun bir çalışma temposu içinde. “Herkes üzerine düşengörevi yapmalı” felsefesi ile hareket eden yönetim, “spordageleceği görenlere doğru adresi” ilkesinden şaşmamanın yanısıra fair play olgusunu da ön planda tutarak “önce rakibine,sonra kendine saygı ve sevgi” aşısını da tüm sporcularınayapıyor.
12. Yıla girerken, 24 spor branşı, binin üzerindesporcusu, Türkiye şampiyonlukları elde edilirken unutulmayan tekşey: “Biz Karşıyaka’nın mütevazı bir amatör gençlik sporkulübüyüz…”


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@