Gazetemiz yazarı, haftalık “Kitap Odası” sayfamızı hazırlayan Y. Bekir Yurdakul’un yeni kitabı “Unutulmayan Anlar” Klaros Yayınları arasında çıktı.

Yaklaşık üç yıldır, başta İzmir olmak üzere Ege’den edebiyat haberlerini ve yeni çıkan kitapları duyurduğu kitap sayfalarında da yer alan “unutulmayan anlar”ı Yurdakul’un yeni yapıtında okurlar topluca okuma olanağı bulacaklar.

Bilim, yazın, sanat insanlarından güldüşün anılar” alt başlığını taşıyan “Unutulmayan Anlar”, Yurdakul’un 2016’da yayımlanan “Ölmeden İyi İnsanlar” kitabının da devamı niteliğinde.

Bir incelikler kitabı Unutulmayan Anlar yenigün2

Edebiyatçı/ sanatçı anılarının bir anlamda edebiyat dünyasına/ kitaplara dipnotlar düşmek olduğunu belirten Y. Bekir Yurdakul, “Sanat insanlarının hayatın akışı içinde doğallıkla sergiledikleri karşı çıkışları aslında başlı başına bir karşı duruşu, itirazı barındırıyor. Bunların yitip gitmesine gönlüm hiç razı olmadı.” diyor.

Ad alfabetik olarak düzenlenen yapıtta 125 sanatçıdan anılar yer alıyor.

Unutulmayan Anlar”da, Yurdakul; kendi tanıklıklarının yanında dostlarından dinledikleri, okuma ve araştırmalarında karşılaştığı anılara da yer veriyor. Okurların; ülkemiz sanatçılarının yanı sıra Brigitte Labbé, Mark Twain, Pablo Picasso, Pablo Neruda gibi dünyaca ünlü sanatçıların anılarıyla da baş başa kalacağı “Unutulmaz Anlar”ın kapak yazısında Mavisel Yener, “Unutulmayan Anlar, yazın insanlarının terini öpen, bilim insanlarının yolunu karanfillerle kesen, sanat insanlarının çat kapı konuğu olan, dünyamızdan göçmüş dostların yürek seslerini aktaran bir kitap.” diyor.

Yapıtın giriş bölümünde yer alan seslenişinde Yurdakul’un “Ölmeden İyi İnsanlar” çalışmasını değerlendiren şair Ahmet Günbaş, “Yaşam tiyatrosu kulisinden yansıyan incelikli replikler toplamından, bir yerde zekâ parıltısından yansıyan bir çalışma bu!” derken yazar Avram Ventura, Bu türden sözleri duymak, yakalamak için anlayışlı olmak, tahammüllü olmak gerek; değilse duyamazsın bunları...” vurgusunu yapıyor.

Unutulmayan Anlar”ın editörlüğünü yılların edebiyat öğretmeni, araştırmacı yazar Muhittin Bilgin yapmış. Düzelti, Türkçe öğretmeni Selin Artun imzasını taşıyor. Kapak tasarımındaysa Sertaç Altuntepe’nin emeği var.

Bayraklı’da unutulmaz Hilmi Yarayıcı konseri Bayraklı’da unutulmaz Hilmi Yarayıcı konseri

Bir incelikler kitabı Unutulmayan Anlar yenigün3

Çağdaş gülmece edebiyatımızın ustası Aziz Nesin’in “Anılarımı yazdığım için çok iyi biliyorum, bizim belleğimiz yaşadığımız olayları bile, kendi iç isteğimiz doğrultusunda değiştiriyor, bozuyor hatta yeniden anılar yaratıyor. değerlendirmesiyle açılan yapıttan tadımlık birkaç anı:

Üç Metre Bez

Laf kıtlığı mıdır, sohbet arası akıllara mı düşmüştür bilinmez; meclistekilerden biri sorar Veysel’e:

- Şunca yıl yaşadın, gördün geçirdin. Dünya, hayat üstüne ne düşünürsün baba?

Sanki hazırlıklıdır bu soruya Âşık Veysel, sakince yanıtlar:

- Pazarı dolaştım. Üç metre bez aldım, gidiyorum.

Tedbir!

Çevirmen Atilla Tokatlı, zarif bir insandı. Her zaman elinde çiçekler ve çantasında “Altınbaş” rakısıyla dolaşırdı...

“Altınbaş”ın ender bulunduğu günler... Hangi meyhaneye gitse önce sorardı:

“Altınbaş’ınız var mı?”

“Yok.” demişlerse o sayısız çevirilerini, kitaplarını da zula ettiği çantasını açar, süt kıvamında sulandırdığı “hazır Altınbaş”ını çıkarır, bıyık altından gülümseyerek şunları söylemekten geri durmazdı:

- Her zaman tedbirli olmak lazım, azizim!

Çiçekler mi? Onları da yaprak yaprak sunardı çevresindekilere.

Refik Durbaş’tan

Okurunu Tanır!

İzmir Kitap Fuarındayız. Yıl 2004.

Selim İleri, beşinci baskısı çıkan “Kamelyalı Kadınlar” kitabını o her zamanki güler yüzü ve alçakgönüllü duruşuyla imzalıyor. İzmir’de sevilmenin, çok okunmanın mutluluğu da okunuyor yüzünden.

Adını söyleyerek kitabı uzatan Bahri Karaduman’a, İleri, “Daha önce tanışmıştık değil mi?” deyince eğitimci yazar Karaduman gülümsüyor:

- Hayır, tanışmadık ama Selim İleri, okurunu tanır.

Selim İleri’nin mutluluğu kanatlanıyor, İzmir’in günışığıyla güller açıyor yüzünde.