21.01.2020, 07:21

Bir şey yapmalı!

İzmir'in Çiğli ilçesinde 3 çocuklu Şengül K. çamaşır ipiyle intihar etti. İntiharın ardından yapılan incelemede, kadının eski patronu tarafından taciz edildiğine dair bir mektup bulundu.

İzmir'in Çiğli ilçesinde 3 çocuklu Şengül K. çamaşır ipiyle intihar etti. İntiharın ardından yapılan incelemede, kadının eski patronu tarafından taciz edildiğine dair bir mektup bulundu.

Antalya'da evine gitmek üzere otobüsten inen Lale U.'ya (23) kendisini polis olarak tanıtan Mehmet G. (32), bilgi almak istediğini söyleyerek genç kızı bindirdiği aracında dövüp, tecavüze kalkıştı. Mehmet G., Lale U.'nun direnmesi üzerine genç kızı ormanlık alanda bırakıp kaçtı. Tanınmayacak şekilde dövülen Lale U. ise hastanede tedaviye alındı.

Adana'da boşandığı eşi T.B.'nin 12 yaşındaki kız kardeşi E.N.S.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan T.B. (43), delil yetersizliğinden beraat etti. Karara tepki gösteren E.N.S.'nin ailesi, dosyayı İstinaf Mahkemesi'ne taşımak üzere harekete geçti.

Uşak'ta bir ilkokulda altı kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp, adli kontrolle serbest bırakılan öğretmen hakkında beş öğrenci daha şikayetçi oldu. Hakim karşısına çıkarılan 45 yaşındaki H.A. tutuklanarak cezaevine konuldu.

İstanbul-Kadıköy'de cezaevinden yeni çıktığı öğrenilen bir kişi, her ikisi de çiçekçilik yapan annesi ile eşini silahla vurarak ağır yaraladı. Hastaneye kaldırılan eşi Seyhan Yüksekova ile annesi Zülfiye Yüksekova, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde meydana gelen olayda, Zübeyde Duran adlı kadın, sevgilisi Mürsel E. tarafından silahla vurularak öldürüldü.

Kocaeli’de boşandığı eşi Ayşe Acar’ı doğalgaz aboneliği işlemi yaptırdığı sırada silahla vurarak öldüren Kerem T. hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Kerem T. hakkında “tasarlayarak öldürme” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, Ayşe Acar’ın öldürülmeden 13 gün önce karakola giderek şikâyetçi olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır'da bir kadın tartıştığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olay merkez Kayapınar ilçesinde meydana geldi. Ahmede Hane Caddesi'ndeki bir evden gelen sesleri duyanlar, polise haber verdi. İçeri giren ekipler; Melike D.'nin cansız bedeniyle karşılaştı. Kadının bıçaklanarak öldürüldüğü belirlendi.

Manisa'nın Akhisar ilçesinde bir kadın, evine balkondan gizlice giren erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. Zeki C., kendisinden ayrılmak isteyen 2 çocuk annesi Deniz Gezginci'nin (36) evine gizlice girdi. Balkondan eve giren Zeki C., uyuduğu sırada Deniz Gezginci'yi defalarca bıçakladı. Hastaneye kaldırılan talihsiz kadın, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

2020 yılının ilk günlerinde, yukarıda saydığım ve çoğunu da yazamadığım bir çok kadın cinayeti, cinsel taciz olayı yaşandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da 2019 yılında -tespit edilen- 474 kadın cinayeti işlendiğini açıklamıştı. Anlayacağınız sayı her geçen gün artıyor, kadınların kaderi değişmiyor. Ne olursa ya kadına ya arkada kalan çocuklara oluyor. Bizler vatandaş olarak her platformda 'artık yeter' diyoruz ama belli ki 'artık yetmiyor'!. Sayın yetkililer, öldürülmeden önce çok kez şikayette bulunmuş, koruma altına alınmış kadınlarımızın, çocuklarımızın çığlıklarını artık duyun... Nasıl ki 'hileli gıda üreten işletmeciye hapis cezası verilsin' diye bangır bangır bağırıyorsak, en ufak şiddet gösteren eşe, babaya, ağabeye de aynı şekilde bağıralım. Kimse kimsenin canıyla, sağlığıyla, hayatıyla oynamaya dahi kalkamasın. Takım elbise giydi, kravat taktı diye elini kolunu sallayarak mahkeme kapısından dışarı çıkamasın...

Moğollar'ın bir parçası vardı ya hani "Birşey yapmalı" diye... İşte şu anda geldiğimiz durum da tam bu... Bir şey yapmalı ama ne? Bizler bulamadık, sayın vekillerimiz, bakanlarımız belki siz bulursunuz... Ne dersiniz?  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@