Farklı sektörlerdeki çalışmalarını sevdiği işe yönlendirerek başarıya ulaşan Kozmetik Medikal Cihazları ve Ürün İthalatçıları ve İmalatçılar Derneği (KOMED) Başkanı Birdal Duman, 1 cihazla çıktığı yolda 50 çeşit cihaza ulaşmasının sırlarını paylaştı

Nihat AK/YENİGÜN - Subaylıktan müteahhitliğe kadar bir çok farklı dalda çalışmalar yapan Birdal Duman, 25 yıl kadar önce ilgisini çeken bir alana yöneldi. Güzellik sektörüne yönelişini anlatan Hera Estetik ve Medikal Yönetimi Kurulu Başkanı Duman, “Subaylıktan müteahhitliğe kadar farklı iş kollarında çalışmalar yaptım. Yenilikçi bir yapım var. Ülkemdeki bir eksiği ve ihtiyacın analizini yaparak o tarafa girişimci ruhumla yönelmeyi seviyorum. 25 yıl kadar önce havalimanına gittim. Uçağın altından 1 cihaz alarak bu alanda işe başladım. Şu anda 50 çeşit cihaz ile geniş kitlelere hizmet veriyoruz. Sektördeki boşlukları, eksiklikleri sistematik bir şekilde analiz ederek kozmetik, medikal estetik, sağlık, güzellik sektörüne ayrıca tıp dünyası profesyonellerine kadar tüm dünyada kullanılan en yeni teknoloji ve ürünleri tedarik etmek temel amacımız. Firmamızı kurduğumuz günden bu yana müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, kalite, uygun fiyat, dürüstlük ve devamlılığı ilke edindiğimiz için bir cihazla başladığımız sektörde bugün 50 çeşit ürün ile yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Gerçek hayata karşı boksör gibi olunmalı1

SAYIDA DEĞİL, NİTELİKTE YÜKSEK

Sektörde hizmet veren işletmelerin tek çatı altında önemli hamleler yapabilmesi adına Kozmetik Medikal Cihazları ve Ürün İthalatçıları ve İmalatçılar Derneği (KOMED)’i kurduklarını belirten Birdal Duman, “Sık sık değişen kanunlar ve yönetmeliklerin takip edilmesi, açılan davalara karşı bir mücadele verilmesi, inovatif son teknolojiye sahip cihazların tek elden alınması ve üretilmesi amacıyla dernek kurduk. Üyelerimiz güzellik sektörüne hizmet veren kurumların tamamına yakınının cihaz ihtiyacını karşılamaktadır. Dernekte tüzük gereği üye sayısının yüksekliği değil, yüksek nitelikli olması esasımız var. Sektörde en az 3 yılını başarılı bir çalışma hayatıyla devam ettirmiş ve hiçbir şikayet almamış kurumları üye olarak derneğimize kabul ediyoruz. 3 yıl boyunca yanıltıcı tanıtım ve reklam yapmayan, yeterli servis ağına sahip olanlar bize başvurabiliyor. Birinin sadece aidat taahhüt etmesi değil doğru iş yaptığını ve yapacağını taahhüt etmesini esas kabul ediyoruz”şeklinde konuştu.

Gerçek hayata karşı boksör gibi olunmalı

“STANDART VE KRİTERLER DENETLENMELİ”

Güzellik sektörüne hizmet verebilmenin ağır sorumlulukları olduğuna vurgu yapan KOMED Başkanı Birdal Duman, “İnsanlar güzelliklerine güzellik katmak ve bakımları için önemli bir maddi bedel ödüyorlar. Güzelliklerine güzellik katarken müşterilerin güzelliklerinden olmamaları için kılı kırk yaran çalışmaların ortaya konulması lazım. Gerek ithalatta gerekse yerli imalatta sağlanması gereken standartlar ve kriterler sıkı denetlenmelidir. Araçlarımızı vize yaptırmak için bir muayene istasyonuna götürüyoruz. Buna benzer bir ölçme ve değerleme bir vize verme merkezi kurulmalıdır. Sorumluluğu alan kurum tam yetkilendirilmelidir. Sektörde para kazanma hırsı ile yanlış yapma riskinin ortadan kaldırılması gerekir. Cihaz alacak güzellik salonları alacakları ürünler hakkında mutlaka araştırma yapsınlar. Baş döndüren bir hızla ilerleyen iletişim çağındayız. Almayı düşündükleri cihazların avantajları, dezavantajları, bugüne kadar alınmış olan şikayetleri incelerler ise doğru karar verirler. 10 bin TL’ye satılan bir ürünün muadilinin 2 bin TL’ye olduğu iddiası ile karşılarına gelenlere itibar etmesinler. Güzellik salonlarından hizmet alacak olan vatandaşlar o hizmeti veren kişinin uzmanlık düzeyini ortaya koyan belgelere, ruhsatlara, kullandıkları cihazların durumunu dikkate alırlar ise başları ağrımaz” dedi.

“GÜZELLİK TURİZMİNDEN PAY ALINMALI”

Türkiye’nin sağlık turizminden her geçen gün daha fazla pay aldığını bunun güzellik sektörüne de yansımasının artacağını belirten KOMED Başkanı Birdal Duman, “Türkiye’nin sağlık turizmindeki pastadan aldığı pay her geçen gün büyüyor. Güzellik sektörü de bundan faydalanıyor. Sağlık turizminin güzellik turizmine dönüşmesi için önemli adımlar atılmalıdır. Avrupa’daki güzellik salonları ile Türkiye’deki güzellik salonları arasında çok fark yok hatta daha kaliteli hizmet verildiğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Sadece Türkiye’de metrekare bazında bir zorlama yok. Gerek yerli cihaz üreticilerimizin dünya ile buluşturulması gerekse güzellik turizmimizin arttırılması için bakanlık ve elçilik düzeyinde çalışmalar ortaya konulmalıdır. Ticari ataşeliklerimiz bulundukları hedef pazar ülkelerde önemli çalışmalara imza atmalıdır. Yerli üreticilerimizi o ülkenin güzellik salonları ile muhtemel aracılık hizmetlerini verecek kesimle bir araya getirmelidir”şeklinde konuştu.

Gerçek hayata karşı boksör gibi olunmalı5

SEVDİĞİ İŞİ YAPTI  BAŞARIYA ULAŞTI

Sevdiği işi yapması nedeniyle başarıya ulaştığına vurgu yapan KOMED Başkanı Birdal Duman, “Gençlerimiz başarılı olacakları sevdikleri işlere yönelsinler. Kesinlikle kırılgan olmasınlar. Tabir yerindeyse, hacı yatmaz gibi olsunlar. Yaptıkları işler karşısında bir boksör gibi olsunlar. Zorluklar karşısında pes edip havlu atmasınlar. Yaptıkları işin eğitimini alsınlar. En ince ayrıntılarına en küçük teferruatlarına kadar bilsinler. Kendilerine yapılmasını istemedikleri hiçbir davranışı bir başkasına yapmasınlar. Para kazanma hırsı insanı yanlışa sürükler. Doğruluk ve sıcak iletişim birçok kapıyı açar. Yorulduklarında müzik dinlesinler. Ben müzik dinliyorum, saz çalıyorum keyfim güzel olduğunda hem çalıyorum hem söylüyorum”dedi.