Esnafa can suyu mobilya OSB

Birliğin talebinden mobilya OSB doğdu

Ege 22.09.2021 - 01:00 22.09.2021 - 10:22

İZMOD Başkanı Özkoparan verdiği temsili sanayi sitesi anahtarıyla dönemin Başbakanı Yıldırım'dan mobilyacılara yeni üretim alanı sözü almıştı. Sektöre can suyu olacak OSB'nin hayata geçmesi için düğmeye basıldı

Kent içindeki kabına sığmayan esnafa can suyu olacak yeni üretim alanlarının açılması için çok sayıda kapı çaldıklarına dikkat çeken İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hazan Özkoparan, İzmir'deki mesleki oda ve birliklerin birlikte organize olmasıyla önemli bir başarıya imza atıldığını söyledi. İZMOD Başkanı Özkoparan, "İlçe belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe kaymakamları, milletvekillerimiz başta olmak üzere birçok kişi ve kuruma esnafımızın sorununa çare üretmesini istedik. Verdiğimiz fotoğraflı dosyalarda sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi ilettik. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'a Karabağlar Sanayi Sitemizde esnaf arkadaşlarımız ile birlikte temsili bir site anahtarı vererek mobilyacılara yeni üretim alanı açmalarını istedik. Yıldırım inceleyip gereğini yapacaklarını belirterek bize bir söz verdi. O sözün takipçisi olmak için Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği BaşkanıCahit Doğan Yağcı ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ile birlikte ilk yaptığımız toplantıda sektördeki diğer oda temsilcilerinin de olacağı bir komite kurma kararı aldık. Oluşan komite güçlü bir birlikteliği ortaya koydu" dedi.

HASAN ÖZKOPARAN (2)

SEKTÖRE CAN SUYU OLACAK

Özkoparan sözlerini şöyle sürdürdü: "Mobilya üreticilerinden talepler topladık. Sektörün uzun yıllardır ihtiyacı olan üretim alanı ihtiyacı için bu proje can suyu olacak. Bizim isteğimiz küçük esnafımızın üretim alanlarının oluşmasıydı. Sektöre kanunlar kapsamında en hızlı bir şekilde üretim alanı kazandırılabilmesi için en küçüğü 3 bin metrekare olabilecek parsellere fabrikalar kurulmasına onay çıktı. Torbalı Organize Sanayi Bölgesi'nin hemen yanıbaşında bulunan hazineye ait 62,6 hektarlık arazide kurulacak olan, Mobilya Organize Sanayi Bölgesi'nin sınırları kesinleştirildi. Toplanan taleplerin yoğunluğu nedeniyle oluşum için İzmir Ticaret Odamız, Ege Bölgesi Sanayi Odamız ve Torbalı Ticaret Odamızın da içinde bulunduğu Müteşebbis Heyet çalışmalarına hızla başlayacak. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, dönemin Başbakanı başından beri süreci titizlikle takip eden AK Parti Genel Başkanvekili Sayın Binali Yıldırım'a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'a teşekkür ediyorum. Küçük esnafımızın daha küçük alan taleplerinin karşılanması için oluşturduğumuz projelerimiz var. O yöndeki gelişmeleri de inanıyorum yakın bir süreçte açıklarız".

Cahit

"KATMA DEĞERİ KATLAYACAĞIZ"

Yeni bir üretim alanını yıllardır talep ettiklerine dikkat çeken Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, "Mobilya üreticilerimiz kent içinde sıkışıp kalmış durumda. Gerek mobilyacılarımızın üretimi, gerekse yurtdışından getirdiğimiz alım heyetlerinin ziyaretlerinde kent içinde zorluklar yaşıyorduk. İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan ve diğer oda temsilcilerimizle yaptığımız çalışmalar semeresini verdi. İzmir'de yeni bir Mobilya OSB'nin kurulacak olmasının heyecanını yaşıyoruz. Bu ihracat rakamlarımıza olumlu anlamda yansıyacak. Şu an ihraç ettiğimiz mobilyanın kilogram fiyatı yaklaşık ortalama 3.5 dolar bunu ikiye katlayarak 7 dolarlar seviyesine çıkarmak istiyoruz. Mobilyadaki katma değeri ikiye katlayacağız. Yeni OSB'nin altyapısı, lojistiği, alım heyetlerinin ziyaretleri gibi birçok konuda kolaylıklar sağlayacak. Sektörümüze ivme kazandıracaktır"şeklinde konuştu.

mahmut-ozgener

DAHA NİTELİKLİ  ÜRETİM YAPILCAK

Mobilya sektörünün kent için çok büyük önem taşıdığını Türkiye'nin en büyük "mobilya" fuarlarından birinin İzmir'de düzenlendiğine dikkat çeken İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Yatırımcılarımızın büyük çoğunluğu Karabağlar’da ve Kısıkköy Sanayi Sitesi’nde sıkışmış, üretim alanı, show-room alanı, depolama alanı ile lojistik sıkıntısı yaşıyordu. Mobilya OSB, bu sektöre adeta can verdi. Alt ve üst yapısı modern, geniş ve nitelikli üretim alanlarına kavuşacak olan yatırımcılar, daha nitelikli ve katma değerli ürünler üretecek, markalaşacak. Bölgede ayrıca mobilya sektörünün ihtiyaç duyduğu mobilya el sanatları ve tedarikçileri için küçük sanayi sitesi oluşturma hedefi de bulunuyor"dedi.

yorgancılar

ÜRETİCİYE MOTİVASYON SAĞLAYACAK

Işbirliği ile yeni bir kazanımın elde edildiğini vurgulayan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise "Talep ettiğimiz yaklaşık 260 hektarlık alanın 65 hektarlık alanı onaylanmıştı. Bugün itibari ile 62 hektarlık alanı Torbalı OSB'nin ilave alanı olarak mobilya sektörüne tahsis edilmiş olup, onay işlemi tamamlanmıştır. Torbalı OSB'de gerçekleştirilecek mobilya kümelenmesi, sektörde önemli bir potansiyele sahip güzel İzmirimize hayırlı olsun. Bu oluşum, üreticilerimize motivasyon sağlayacak, ihracatımızı olumlu yönde etkileyecektir"dedi.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ise bu hamlenin sadece Torbalı’yı değil başta İzmir olmak üzere tüm Ege Bölgesi’ne katkı sağlayacağını söyledi.

abdulvahap olgun

Yorumlar