Yüzün daha iyi bir görünümde olması için yapılan bişektomi ameliyatı, yanak cerrahisi olarak da bilinir. Bişektomi ameliyatı ile daha belirgin elmacık kemikleri ya da daha ince bir yüz hattına sahip olunabilir. 

Yanak cerrahisi kimlere uygulanmaktadır?

Bu işlem normal bir kiloya ya da yuvarlak bir yüze sahip olan 18 yaş ve üzeri herkese uygulanabilmektedir. Aşırı kilolu ya da obezitesi olan kişilere uygulanmaz. Bichat adındaki yağ torbalarında zamanla azalma görülür. Bu operasyonun yapılması yüzde erken yaşlanmaya neden olabilir. Hastadan hastaya farklılık görüleceği için bu işlemin yapılması doktora bağlıdır. Yanak cerrahisi yüzün daha ince ve uzun görülmesini sağlayarak yüzde meydana gelen yuvarlak görünümün de kalkmasına yardımcı olur. 

Bişektomi nasıl uygulanır?

Bişektomi ameliyatı ayakta tedavi edilen küçük çaplı bir estetik operasyondur. Lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Ameliyat öncesi ağız temizliği büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Bu temizlik ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonun önlenmesi için önemli bir işlemdir. Yanak cerrahisi ameliyatı yanakların içine yağ torbalarının yanında bulunan kısma küçük bir kesi atılır. Forseps ile doğal bir görünüm vermek için yağ dokusu torbaları kaldırılır. Yağ torbaları çıkarılınca yaraya dikiş atılır. Her iki yanağa da aynı işlem uygulandıktan sonra yaraya dikiş atılarak kapatılır. Cerrahi sıkıştırıcı bant ile kapatıldıktan sonra işlem tamamlanır. Ameliyat 30 ila 45 dakika arası sürmektedir. Hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Hızlı bir iyileşme süreci için ameliyat öncesi alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Aspirin ya da kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrasında ise 14 günlük bir süre içerisinde iyileşme beklenir. 

Bişektomi ile oluşan risk faktörleri

Yanak cerrahisi ile belli başlı risk faktörleri görülebilir. Her ne kadar basit bir ameliyat olarak görülse de yüz felci ya da daha kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Tükürük bezlerine de zarar gelebilir. Belli başlı risk faktörleri şu şekildedir;

·        Kanama,

·        Enfeksiyon,

·        Kesilen yerlerin zor iyileşmesi,

·        Hematom,

·        Anesteziye bağlı riskler,

·        Sıvı birikimi,

·        Şişlik,

·        Yüz felci,

·        Dilde yaralanma,

·        Asimetrik yüz hatları,

·        Yetersiz estetik,

·        Kalıcı ağrı gibi belirtilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlardan kaçınmak için bişektomi ameliyatı olmayı planladığınız sağlık kuruluşu ve doktoru mutlaka iyi bir şekilde araştırmayı ihmal etmeyin.