’BİSİKLET KURYE’ İZMİR’İ TURLUYOR

'BİSİKLET KURYE' İZMİR'İ TURLUYOR

Çevreci ve ekonomik kurye hizmeti sunan ‘Bisiklet Kurye’, 5 kişilik kadrosu ile İzmir trafiğinde hizmet veriyor.

'BİSİKLET KURYE' İZMİR'İ TURLUYOR

Çevreci ve ekonomik kurye hizmeti sunan ‘Bisiklet Kurye’, 5 kişilik kadrosu ile İzmir trafiğinde hizmet veriyor.

'BİSİKLET KURYE' İZMİR'İ TURLUYOR
01 Eylül 2018 - 08:28

Trafikteki motorlu araç sayısını azaltmayı hedefleyen bu kuryeler; hızlı ve güvenli teslimat garantisi veriyor
İzmir sokaklarında son zamanlarda hızla yaygınlaşmaya başlayan bisikletli kuryeler, 5 kişilik kemik kadrosu ile yoğun İzmir trafiğinde hizmet veriyor. Hem çevreci hem ekonomik kurye hizmeti sunan ‘Bisiklet Kurye’ hizmetinin amacı küresel tehditlerin başında gelen karbon salınımına sebep olmadan, çevreci dağıtım hizmetleri sunmak. Trafikteki motorlu araç sayısını azaltmayı hedefleyen bu kuryeler; vapur, tramvay, metro gibi şehir içi ulaşım araçlarına entegre olarak, bu sayede hem hız hem de güvenlik sunarak teslimat garantisi veriyor.

HİZMET VERİYORUZ

İzmir’de hizmet veren çevreci kuryelerden biri olan Uğur Başar, 25 yaşında. Süleyman Demirel Üniversitesi Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü’nden mezun. Bisiklete olan tutkusundan dolayı İstanbul merkezli kurye şirketinin İzmir’deki yapılanmasında aktif rol oynamış. 2 yıldır hem teslimat hem de hizmeti tanıtmak adına çalışmalar yapıyor. Başar, “Hız bakımından akıllarda yer etmiş değiliz ama bunu bizi denedikçe anlayacaklar. Az kağıt israfı ile doğa için verimli bir çalışma yürütmeye çalışıyoruz. Broşür ve kağıt kullanmıyoruz. Telefonla bize ulaşabilirler. Kargo bisikletlerimizin 100 kiloya kadar paket taşıma kapasitesi var. Motorlu kargo şirketleriyle kıyaslarsak taşıyamayacağımız çok az şey var. Diğer kargo şirketleri bu işi yalnızca para için yapıyorlar. Bizim durumumuz bu şekilde değil. Bizde bir bisiklet aşkı var. Çevre aşkı var. Bisikletin verdiği haz var. Bu işle gönül bağı kurduğumuz için onlardan bir sıfır önde olmuş oluyoruz. 5 kişilik bir ekibimiz var aynı zamanda yedekte tuttuğumuz arkadaşlarımız var. İhtiyaç duyduğumuz anlarda onları da devreye sokuyoruz. Onlarla beraber bu işi sürdürmeye çalışıyoruz. Bisiklet kullanan üniversite öğrencileri bize ulaşıp iş istiyorlar. Hepsini değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

BİSİKLET KULLANMA ALIŞKANLIĞI

Türkiye’de bisiklet kullanma alışkanlığını “Bisiklet ne yazık ki bir yaşam biçimi olarak görülmüyor” şeklinde özetleyen Başar, trafikte yaşadıkları sorunlara şöyle değindi: “Toplumda bisiklet ya spor amaçlı ya da çocuklara karne hediyesi olarak görülüyor hala. Ama artık takım elbisesi ile bisiklet üzerinde işine giden insanları görmek istiyoruz. Trafikte zorluklar mutlaka oluyor. Motorlu taşıt sürücüleri çok dikkatsiz. Bu yüzden dikkatli olmak zorundayız. Sürücüler bazen burası sizin yolunuz değil deyip üzerimize araç sürebiliyor. En çok sıkıntı yaşadığımız şey sinyaller. Neredeyse hiçbir sürücü sinyal kullanmıyor. Ya da bir anda arabaların kapıları açılabiliyor. Su geçirmeyen kıyafetlerimiz var, çantalarımız zaten su geçirmiyor. İzmir bu iş için elverişli. Sadece insanlara tanıtmaya çalışıyoruz. Araçların trafiğe girmediği yerler var. Motorlu kuryelerin çok zorluk çektiği alanlar var. Biz buralarda daha rahat ve aktif olarak hareket edebiliyoruz.”

EKONOMİK ULAŞIM

Yaklaşık 10 yıldır aktif olarak bisiklet kullanan 42 yaşındaki Öznur Önol, bisiklet kurye hizmetini İzmir’e taşıyan kişilerden biri. Mesleği öğretmenlik olan Önol, sözleşmeli olarak çalıştığını ancak bisiklet kurye işini sürdürebilmek için gerekirse öğretmenlikten feragat edebileceğini söylüyor. Önol, “Bu iş için tutku lazım. Öncelikle çevreci amaçlardan dolayı böyle bir şeye yöneldik. Karbon salınımı yok. Dünyada çok yaygın bir sistem. Çoğu insan motorlu kuryelere alışmış. Motorlu kuryelerin bisikletten hızlı olduğunu düşünüyorlar ve bu önyargıyı silmek zor. ‘Daha hızlı ve ekonomik ulaşım sağlayacağız’ diyoruz ama aldığımız yanıt, ‘Nasıl yapacaksınız?’ oluyor. Hiçbir zaman verilen adrese geç kalmıyoruz. Aslında İzmir’de bisikletli kurye sistemi çok yaygın. Kurye şirketleri arasında bisiklet kullananlar var. Bisikletine sepet takan herkes bir şey taşıyor. Önyargıların silinmesi ve bizi anlamalarını istiyoruz. İnsanlar hep motorlu kuryelere alışmışlar. Motorlu kuryeler kargolara çok özensiz davranabiliyorlar. İnsanlar da genelde bundan şikayetçi. Ama şikayetçi oldukları şeyden de kolay kolay vazgeçemiyorlar” dedi.

SIFIR KARBON SALINIMI

Bisiklet Kurye olarak küresel tehditlerin en başında gelen karbon salınımına sebep olmadan, çevreci dağıtım hizmetleri sunduklarını belirten Uğur Başar, “İçinde yaşayıp, geliştiğimiz ekosistemden ödün vermeden mümkün olan en kaliteli kurye hizmetini sağlamak için kurulan sektördeki ilk firmayız. Tüm teslimatlarımızı bisiklet sürücüleri tarafından gerçekleştirerek trafikteki motorlu araç sayısını azaltmayı, çevre bilincinin artmasına da katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bisiklet Kurye’yi tercih ettiğinizde, aktif olarak iklim değişikliği ve yerel çevrenize yayılan zehirli gazların salınımını azaltmak için mücadele etmiş olursunuz. Gerektiğinde toplu taşımaya da entegre olabiliyoruz. Böylece hızımızı da artırıyoruz. Normal kurye hizmetinden daha hızlı bir şekilde teslimat sağlıyoruz. İstanbul, İzmir, Bursa, Isparta, Edirne, Eskişehir ve İskenderun’da bisiklet kurye hizmeti var. Talebin artması ile Türkiye’nin her yerinde bisikletli kuryeler olabilir” ifadelerini kullandı.

UCUZ, HIZLI VE ÇEVRECİ

Kuryenin bisikletli olmasının, müşteriler ve çevre açısından önemine değinen Öznur Önol, “Biliyorsunuz küresel iklim değişikliğinin en büyük nedenlerin biri motorlu araçların karbon gazı salınımı. Mesela bizim proje bazlı çalıştığımız kurumlar bisikletli kurye tercih ettikleri için gezegendeki karbon ayak izlerini küçültüyorlar. Biz bisikletlerimizle görünür olarak, iş yaparak, hizmet sunarak motorlu araçları trafikten bir miktar bile olsa azaltmak amacındayız. 

BİZE İNANAMIYORLAR

Bisiklet kurye kullanıcılarının tepkilerini anlatan Uğur Başar, “Alışıldık bir kurye hizmeti olmadığı ve ülkemizde bisiklet kültürü tam da yaygınlaşmadığı için ilginç tepkiler alıyoruz. Bisiklete aşina olanlar bize destek olmak için çay-kahve filan ikram ediyorlar ama bilmeyen bazı müşteriler bisikletle taşıma yaptığımıza inanamıyorlar. Bundan sonraki hedefimiz kurye sayısını arttırarak, Türkiye’nin başka illerine de bisikletli kurye hizmeti götürmek” şeklinde konuştu.

Doğukan Fikri FİDAN
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Alıcık, Ustalık dönemi projelerini anlattı.
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .
Arpaz Mahallesi sakinlerine ücretsiz ulaşım desteği .