Şifalı özellikleri ile bilinen bitki çayı birçok hastalığın tedavisinde ve özellikle hastalıklardan korunmak için binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Havaların soğuması ile beraber bağışıklığımızı güçlendirmek ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bitki çayı tüketiminin artırılması önerilir. Sıcak havalardan soğuk havalara geçtiğimiz bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla içilen bitki çaylarının başında; kuşburnu, ıhlamur, zencefil, ekinezya ve adaçayı gelmektedir. Nitekim bitki çaylarının kontrolsüz bir şekilde yanlış tüketimi sağlığımıza zarar verebilir. Bitkiler temelde yararlı, zararlı ve orta düzeyde zararlı olarak üç farklı gruba ayrılıyor. Nitekim, marketlerden veya aktarlardan alınan bitkiler yararlı ya da orta düzeyde zararlı bitkiler kategorisinde yer alıyor. Bu sıralamanın yanı sıra, hangi bitki çayının hangi bünyeye iyi gelip geleceğini bilerek tüketmek sağlık açısından da önemlidir.

bitki çayı tüketilirken nelere dikkat edilmelidir

Bitki çayı tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Olası bir hastalık durumunda ilk tercih edilmesi ve tüketilmesi gereken seçenek bitki çayı değildir. İlk olarak, hastalığınız ile ilgili durumu doktorunuza danışmalı, doktorunuzun onayını alarak tedavi esnasında yardımcı takviye olarak bitki çaylarından destek almalısınız. Bitki çaylarının bir tedavi yöntemi olmadığı bilinmelidir.
  2. Şifalı bitkiler için internette sıklıkla gördüğümüz mucizevi yararlar her insan ve her bünye için geçerli olmayabilir. Her insanın vücudu ve bağışıklığı farklıdır. Size uygun olan çayın bulunması ve çay hakkında bilgi sahibi olunması son derece önemlidir.
  3. Bitki çayları, doğru kullanıldığı takdirde faydalarını görebileceğimiz bir içecektir.  Nitekim yanlış ve kontrolsüz kullanımında sağlığa karşı zararları olabilir. Tüketmek istediğiniz çayın yan etkilerini mutlaka öğrenmelisiniz. Örneğin, tansiyon hastalarına yeşil çay iyi gelmeyebilir çünkü yeşil çayın tansiyon yükseltici bir etkisi bulunmaktadır. 
  4. Bitki çaylarının bir arada tüketimi büyük sorunlara neden olabilir. Bu çayların etken maddeleri birbirinden farklı olduğu için bu maddelerin birleşiminde, tüketen kişinin ne gibi sorunlarla karşılaşacağı bilinemeyebilir. Bu nedenle; kış aylarının gelmesiyle birden fazla bitki çayının karışımı halinde marketlerde ve kafelerde satılan kış çayı, grip çayı gibi çayların tüketimine dikkat edilmelidir.
  5. Bitki çayları kaynatıldığında bileşimindeki etken maddeler işlevini yitirmektedir. Bu nedenle, bitkileri kaynatarak değil demlenerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Havaların soğuması ile beraber bağışıklığımızı güçlendirmek ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bitki çayı tüketiminin artırılması önerilir. Sıcak havalardan soğuk havalara geçtiğimiz bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla içilen bitki çaylarının başında; kuşburnu, ıhlamur, zencefil, ekinezya ve adaçayı gelmektedir. Nitekim bitki çaylarının kontrolsüz bir şekilde yanlış tüketimi sağlığımıza zarar verebilir. Bitkiler temelde yararlı, zararlı ve orta düzeyde zararlı olarak üç farklı gruba ayrılıyor. Nitekim, marketlerden veya aktarlardan alınan bitkiler yararlı ya da orta düzeyde zararlı bitkiler kategorisinde yer alıyor. Bu sıralamanın yanı sıra, hangi bitki çayının hangi bünyeye iyi gelip geleceğini bilerek tüketmek sağlık açısından da önemlidir.