Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda bitkilerin çevreyle kurdukları etkileşim üzerine edinilen bilgiler boyut kazandı. Prof. Dr. Metin Turan, "İnsanlarda kan şekeri düştüğü zaman açlık hissedilmesine, korku anında adrenalin salgılanmasına benzer şekilde bitkiler de stres koşullarında tıpkı insanlar gibi farklı mekanizmalar geliştiriyor" dedi

Tıpkı insanlar gibi bitkilerin de susuz kaldıklarında veya fiziksel olarak bir zarar gördüklerinde hissettikleri acıyı duyulabilir bir şekilde seslendirebildikleri ortaya çıktı. Çevresel etkenler özellikle küresel ısınma, bitkilerde sıcaklık stresi, su stresi, tuz stresi gibi streslere yol açtı.

'BİTKİLER DE İNSANLAR GİBİ TEPKİ VERİYOR'4

Günümüzde bu konuyla ilgili yapılan birçok bilimsel araştırma da var. Araştırmalardan en dikkat çekici olanı İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nden bitki bilimci Itzhak Khait ve ekibine ait. Araştırmacılar bitkilerin hissettikleri acıyı sesli bir şekilde dışa vurup vurmadığını test etmek için ilginç bir yönteme imza attı. Ekip, bitkilerin 10 santimetre uzağına ultrasonik sesleri algılayabilen mikrofonlar yerleştirdi. Daha sonra bitkilerin bir kısmını sulamayı bırakıp, bir kısmının da saplarını kesti. Araştırmacılar bunun sonucunda susuz kalan bitkilerin, sapı kesilen bitkilerden daha yüksek sesler çıkardığını buldu. Bilim insanları, bu seslerin insan kulağının duyamayacağı aralıkta olduğunu söyleyerek 'stres kaynaklı çığlıklar' olarak adlandırdı. 

'BİTKİLER DE İNSANLAR GİBİ TEPKİ VERİYOR'

Yapılan çalışmalar, bitkilerin de tıpkı insanlar gibi stres koşullarına karşı farklı mekanizmalar geliştirdiğini gösterdi. İnsanlarda kan şekeri düştüğü zaman açlık hissedilmesine, korku anında adrenalin salgılanmasına benzer şekilde bitkilerde de stres koşullarında prolin miktarı, karbonhidrat miktarının arttığını ve birtakım hormanların artışına bağlı birikme gerçekleştiği söylendi.

Özellikle küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak ekolojik koşulların değişmesi, bitkisel üretimde farklı sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. 

'BİTKİLER DE İNSANLAR GİBİ TEPKİ VERİYOR'1