Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir'de yapılan zamları protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) 16 Nisan Cumartesi saat 14.00’da 42 şubeyle eş zamanlı olarak ‘İnsanca yaşamak istiyoruz Geçinemiyoruz Tükeniyoruz’ başlıkları altında ortak basın açıklaması yaptı.  Basın Açıklamasına Genel Başkan Aziz Koçal, Demokrasi Dostluk Dayanışma Derneği, Emeklisen ve Konak Buca Bornova Tüm Emekliler Sendikası katıldı.

Basın açıklmasının satır başları ise şöyle;

MUTFAK YANIYOR, VATANDAŞ TÜKENİYOR, AÇ VE YOKSUL SAYISI HER GÜN YÜKSELİYOR TÜKETİCİ TÜKETEMEDEN TÜKENİYOR

Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın  %30’u açlık sınırının altında, %60’ı yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Tüketiciler aleyhine olan ekonomik politikalar ve ekonomik kriz devam ettikçe açlık ve yoksulluk da artmaya devam etmektedir.

Özelleştirmeler, tüketime dayalı ekonomi politikaları, yanlış enerji politikaları, plansızlık, liyakatsızlık, olmayan tarım politikaları sonucu bu noktaya gelinmiştir.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan'dan NATO açıklaması: Somut adımlar istiyoruz Erdoğan'dan NATO açıklaması: Somut adımlar istiyoruz

Yılbaşından bu güne söylüyoruz; elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar tüm temel ihtiyaçlarımıza zam olarak yansımaktadır. Raflarda gıda etiketleri günlük değişmeye başlamıştır.

Devlet fiyatını kendi belirlediği, elektrik, doğalgaz, akaryakıta sürekli zam yapıyor, bu zamların raf fiyatlarına yansıdığını bildiği halde sorumluyu başka yerlerde arıyor.

Artarak devam eden zamlar nedeniyle yaşanan kriz derinleşerek büyümeye devam etmektedir.

Hatalı tarım politikaları ve çiftçinin tarladan uzaklaştırılması, verimli arazilerin betonlaştırmaya yönelik projeler nedeniyle ülkemiz kıtlık tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Tarımda esas kıtlığını yaşadığımız akıl ve sürdürülebilir tarım politikalarıdır.

Kıtlığını hiç yaşamadığımız şey ise üretim gücü potansiyeli ve verimli topraklarımızdır.

Kendi kendine yeten yedi ülkeden biri iken, ulus ötesi şirketlerin talebine boyun eğilmiş, uygulanan neoliberal ekonomik politikalar nedeniyle yedi ürün üreten ülke haline geldik.

Artık üreten kendi kendine yeten bir ülke olmak istiyoruz. Ülkenin gıda egemenliğinin ulus ötesi şirketlere teslim edilmesine izin vermeyeceğiz.

Sürekli yükselen enflasyona, yapılan zamlara dünyada yaşanan savaş ve ekonomik krizler bahane gösterilemez. Dünyadaki yükselişler ile Türkiye’deki yükselişler arasında dağlar kadar fark vardır. Dünyada yaşanan krizlerden ülkenin etkilenmemesi için önlemini alacak doğru politikalar üretecek olan devlettir.

TÜKODER yenigün 3

Adı ne olur ise olsun savaş; işsizlik, açlık ve yoksulluk,

Savaş; kazanılmış evrensel hakların gaspı,

Savaş Barınamamak, sağlıklı beslenememek demektir.

Savaş; ekonomik etkilerinin yanında, halkların yaşam hakkının elinden alınmasıdır.

Ulaşım hakkı diğer haklara erişmeye aracılık eden temel bir insan hakkıdır.

Ulaşım hizmeti herkes tarafından ulaşılabilir güvenli konforlu eşit bir nitelikte sunulması gerekir.

Ulaşım tüketicinin yaşamını kolaylaştıracak yaşam kalitesini yükseltecek biçimde ücretlendirilmelidir.

SAVAŞIN, DÖVİZİN VE DÜNYADAKİ KRİZLERİN FATURASINI ÖDEMEK İSTEMİYORUZ

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ.

Krizin faturasının halkın sırtına yıkılmasından vazgeçilsin

Halkın cebinden alınıp şirketlerin kasalarına aktarılmasından vazgeçilsin.

Bu ülkenin kaynakları kime aktarıldı ise, kimlerin vergileri silindi ise kimlere geri dönüşümsüz krediler teşvikler verildi ise KRİZİN FATURASINI ONLAR ÖDESİN.

Vatandaş açlık ve yoksullukla yaşam mücadelesi vererek, yaşama tutunmaya çalışırken, kimler cebini doldurmaya çalışıyor ise krizin faturasını onlar ödesin.

HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK KAMUNUN GÖREVİDİR.

TÜKODER yenigün

BU NEDENLE; BİZİ YÖNETENLERDEN TALEP EDİYORUZ!

* Vatandaşın gündeminden açlık ve yoksulluk sorunu çıkarılmalıdır.

* Zamlara bir son verilsin, yapılan zamlar geri alınmalıdır.

* Elektrik temel ihtiyaçtır, kamu hizmeti olarak verilmesi sağlanmalıdır,

* Açlıkla yoksullukla yaşam mücadelesi verenler için ücret ve maaşlar güncellenmeli, insanca yaşam sınırı olan yoksulluk sınırı seviyesine getirilmelidir.

* Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emeklilerimizi bir kenara atıp ölüme terk edilmemelidir, bayram ikramiyeleri ve maaşları güncellenmeli insanca yaşayabilecekleri bir maaş uyarlaması yapılmalıdır.

* Tarım arazilerine göz dikilerek ranta kurban edilmemelidir.

* Küresel şirketler ve doların yeşili değil, halk düşünülmeli, onların çıkarlarına göre değil halkın çıkarlarına göre politika oluşturulmalıdır.

* Çiftçilere indirimli akaryakıt, gübre ve tohum desteği sağlanmalıdır.

* Ulaşımda ücretler aşağıya çekilmelidir, bunun için; ulaşım hizmetlerinde kullanılan akaryakıtlarda ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır.

* Köprüleri, otoyolları, havaalanlarını işleten şirketlere hibe para yardımı yapmak yerine halka para yardımı yapılmalıdır.

* Açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldıracak ekonomik ve sosyal politikalar ivedilikle uygulamaya konulmalıdır.

* Tek asgari ücretli çalışan ailelere kira yardımı yapılmalıdır.

Tüm tüketiciler adına ülke yönetimine çağrıda bulunuyoruz. Zamlara, yoksulluğa, açlığa ve hak ihlallerine karşı çözüm önerilerimizin dikkate alınarak gereğinin gerçekleştirilmesini diliyor ve bekliyoruz.

TükoDer olarak örgütlü gücümüz ve tüketiciler ile birlikte mücadelemize devam edecek, taleplerimizin takipçisi olacağız.