Emeklilerin ikramiyesine ve asgari ücretlilerin maaşlarına zam yok, EYT gündemde değil açıklamasına tepki gösteren İzmir’deki asgari ücretli, emekli ve EYT’liler büyük şok yaşadı

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - 10 milyon asgari ücretlinin maaş zammı, 14 milyon emeklinin ikramiye zammı ve 5 milyon EYT’linin emekli olma hayali çalışma bakanının yaptığı şok açıklamayla bir başka bahara kaldı.

Asgari ücretli, emekli ve EYT’lilerin haftalardır beklediği açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Açıklamaya göre; “Emekliye bayram ikramiyesi bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan'da ödenecek. İki bayramda bunun maliyeti 25 milyar lira. Bu konu her zaman değerlendirilebilir ama ben şu an mevcut durumu söylüyorum. Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz. 3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl Meclis'e gelir. Bu yılın sonunda Meclis'ten çıkar diye düşünüyorum. 3600 ek gösterge mevcut maaşa çok yansımıyor ama emeklilikte çok yararlı. EYT şu anda bizim gündemimizde yok” dedi.

eytdoganturker

Gerekeni sandıkta yaparız!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ve AK Parti’nin önemli isimleri ile görüştüklerine vurgu yapan İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5. talimatının EYT olduğunu söylemişlerdi. Yaptıkları çalışmaları bittikten sonra 2022’de gündeme alacaklarını ve çözeceklerini belirmişlerdi. Biz bugüne kadar çok açıklama gördük. Yaptık yapıyoruz, çalışıyoruz gündeme aldık alıyoruz söylemlerine artık Resmi Gazete'de görmeden inanmama konumuna geldik. Bu ve benzeri söylemleri ne zamana kadar yapabilirler? Bizi en fazla ne zamana kadar oyalayabilirler? Bizi seçime kadar oyalayabilirler. Zaten iktidarda olanlar mevcut hükümet. Yapacak olanlarda bunlar, yapmayacak olanlar da bunlar. Artık bizim değil bu söylemleri üretenlerin kaybedecekleri şeyleri var. Bu günkü açıklama bize daha önceden yapılan açıklama ile çelişki içinde. Kendileri bilirler. Biz sandıkta gerekeni yaparız" dedi.

zekeriya beypınar

"Beklediğimiz maalesef olmadı"

Türkiye'de resmi rakamlara göre enflasyonun yüzde 60 olduğunu ancak gerçek enflasyon rakamlarının çok daha yüksek olduğunu belirten Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İzmir Şube Başkanı Zekeriya Beypınar, "Bin 100 lira ile emekliler hangi ihtiyacını karşılayacak? Bizler bu bayramda en azından 2 bin 500-3 bin lira bir ikramiye verilmesini bekliyorduk. Eğer bu rakamlar verilseydi biz emekliler bir nefes alırdık. Bayramda torunlarımıza harçlık verir, onları sevindirirdik. Biz şimdi emekli arkadaşlarımıza nasıl cevap vereceğiz?" diye konuştu.

kadir altanhan (2)

Gözden kaçırmayın

Dövme ile hastalık izlerine çare oluyorlar Dövme ile hastalık izlerine çare oluyorlar

"Enflasyon hiç yokmuş gibi"

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon oranına rağmen bayram ikramiyelerine zam yapılmamasını eleştiren DİSK Emekli Sen Konak Şube Başkanı Kadir Altanhan, "Emekliye ilk bayram ikramiyesi 2018 yılında verilmeye başlandı. Sanki o günden bu yana hiç enflasyon olmamış gibi bugün hala aynı parayı alıyoruz. Ülkede bir ekonomik kriz yaşanıyor. Resmi rakamlara göre enflasyon oranı yüzde 60 seviyelerinde açıklansa da, gerçek enflasyon bunun çok üzerinde. Hayat pahalılığı aldı başını gitti. Asgari ücret bile 4 bin 250 liralara çıkarılırken emekliye 2 bin 500 lira maaş veriliyor. Emekli bu parayla hangi ihtiyacını karşılayabilir? Biz bu bayramda enflasyona bağlı olarak büyük bir artış bekliyorduk. Emekli maaşlarının durumu belli, en azından ikramiyelerle emeklinin yüzünü güldürürler diyorduk ancak yine beklediğimiz olmadı. Emekli yine bayramı büyük sıkıntılarla geçirecek" açıklamalarında bulundu.

"Türkiye'de emekli olmak zor"

Emekli aylığı ile geçinen Cevahir Özışıkoğlu, "Türkiye'de emekli olmak zor. Yıllarca bu ülke için çalışıp emekli olduk ama bize layık görülen maaşlar ortada. Ev kirası, faturalar derken maaşın çoğu gidiyor. Çoğu zaman pazara, markete gidemiyoruz. Gitsek de ancak birkaç sebze alıp dönüyoruz. Bu yıl her şeyin fiyatı 3-4 katına çıktı. Emekli maaşıyla geçinmek bu kadar zorken bir umut ikramiyelerin yükselmesini bekliyorduk. Ama yine emekliyi hayal kırıklığına uğrattılar" ifadelerini kullandı.