İngilizce anlamıyla ‘’Blockchain’’ olarak bilinen blok zinciri aslında bir veri tutma şeklidir. İnsanlığın uzay çağına girmesiyle birlikte eski tarz olarak adlandırılan muhasebe tipi veri depolama yolları, herhangi bir problemde daha önceden kaydedilen tüm verilerin kaybedilmesi anlamına gelir. Bir nevi merkeziyetçi olarak nitelendirilen bu yöntem türlerine tepki olarak çıkan zincir sistemi, birbirine bağlı olarak oluşturulur. Merkezde toplanan verileri genele yayarak herhangi bir tehlike anında koruma altına almayı amaçlar. Blok zinciri ve kripto para kavramlarından söz ederken faydalarından bahsetmemek olmaz. İşte bu ikilinin eski tarz depolamaya nazaran insan yaşamına sağladığı faydalar:

  • Oldukça hızlı,
  • Daha az maliyetli,
  • Daha güvenli,
  •  İnsanların değil de robotik yazılımların ve bilgisayarların iş görmesiyle daha az yolsuzluğa yol açması, hatta şeffaflık ilkesiyle yolsuzluğu tamamen ortadan kaldırmak istemesi.

Kripto para türlerini, blok zinciri teknolojisinin yan ürünü olarak da görebiliriz. Tabii bu sefer veri depolamanın yanında banknot veya madeni paralara olan ihtiyacın azalması, insanlığın daha önceden yapmaya çalıştığı, şu an yaptığı ve gelecekte yapacağı işlemlerin hepsini fiziksellik olmadan yapma kabiliyetini de getirir. İşte burada işin içine coin ve token kavramları giriş yapar.

Birbirlerinden tamamen ayrılıklara sahip olan bu iki blockchain ürününün en belirgin farkı, coin kavramının hali hazırda zaten blok zinciri sisteminin para birimi olmasıdır denilir. Daha da açık olmak gerekirse kendine ait blok zincir sistemi olan şeye coin denir ve çoğunlukla kripto para olarak nitelendirilir.  Bu blok zinciri sistemlerinin üzerinde ayrı olarak projeler dahi yapılabilir. Bahsi geçen projeler sonunda ortaya çıkan birimlere de token denir. 

Blok zinciri dezavantajları nelerdir?

Yazının üst kısımlarında blockchain tabanlı bu kavramların ne olduğundan, temellerinin nereden geldiğinden ve avantajlarından bahsettik. Şimdi isterseniz bir de dezavantajlarına göz atalım:

  • Spekülasyonlara açık olması,
  • Çoğu ülkede bu sistem dizisi için gerekli hukuki ve yazılımsal  altyapıların olmaması hatta inşasına dahi başlanmaması.

Günümüzde, belli kesimlerin tutumlarından kaynaklı kabul görme oranlarının düşük olması bu sistemin kalıcı olmayacağı anlamına gelmez. Hatta ilerde hayatımızın büyük bir kısmında blok zinciri sisteminin var olacağı çok açık diyebilmek mümkün.