Böbrek yetmezliği hastaları vücuttaki suyun birikmesiyle birlikte tansiyon yüksekliği, nefes darlığı gibi rahatsızlıklarla ya da üre ve diğer zehirli maddelerin yol açmış olduğu bulantı, kusma, karında ağrı, halsizlik, güçsüz kalma, iştah kesilmesi gibi belirtilerle ve potasyum yüksekliği ile birlikte kalbin durabilme riski gibi durumlarda diyaliz ve böbrek nakli (transplantasyon) gibi tedavilere yönlendirilirler.

Böbrek nakli (transplantasyon)

Son dönemde böbrek yetmezliği hastalığı ile karşı karşıya kalan kişiler, tedavileri gerçekleşmediği takdirde yaşamaları pek de mümkün değildir. Böbrek yetmezliği  için diyaliz ve böbrek nakli (transplantasyon) olmak üzere iki adet tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin seçiminde uzman hekim, hasta ve aile ile görüşülerek seçimde karar verilmelidir. Diyaliz tedavi yöntemi hastayı yaşatmakta olan yöntemlerden biridir. Ancak hangi makine olursa olsun doğal organın yerine getirdiği fonksiyonları ve görevleri gerçekleştiremez. Bu sebeple böbrek nakli (transplantasyon) hastaların yaşam süresi uzatırken, yaşamış olduğu hayatın da kalitesini artırarak çok büyük etkilere sahiptir.

İlk olarak hastalar, yeme içme olmak üzere yaşamını sınırlamakta olan yasaklardan kurtularak, serbest bir şekilde istediği gibi beslenen sağlıklı kişiler gibi hayatlarına devam ederler. Çalışma ve sosyal hayatları da normal bir hal alır. Diyaliz tedavisi için tedavi merkezlerinde geçirmiş oldukları uzun süreleri bu sayede kendilerine ayırma fırsatına kavuşmuş olurlar. Daha uzun süre yaşama şansları olur. Ayrıca böbrek nakli (transplantasyon) için harcanan ücretin diyalize göre çok daha az olduğunu da unutmamak gerekir. Hatta mümkünatı var ise hastalara fistül açılması yapılmadan ve diyalize başlamadan kısa süre içinde hazırlıklarının tamamlanması ve ameliyatının yapılması en doğru tercih olacaktır.

Böbrek nakli (transplantasyon) ise böbrek yetmezliği olan hastaların bedenine, bu görev ve fonksiyonları yerine getirebilecek sağlıklı bir organın yerleştirilmesidir. Böbrek nakli (transplantasyon) için gerekli olan sağlıklı organ yani böbrek kadavradan veya canlı vericiden sağlanmaktadır. Ülkemizde ise böbrek yetmezliği için daha çok tercih edilen, canlı vericilerden sağlanan böbrek nakilleridir. Ayrıca anlı vericiden sağlanan böbrek nakli, kadavradan alınan böbreklere göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Ancak organ naklinin hastalara sağlıklarını kavuşturabilmesi için organ bağış sayılarının artması gerekmektedir.