Yoğun ve ağrılı bir hastalık olan böbrek taşı düşürmenin belirli yöntemleri bulunmaktadır.

 Hastalık; böbreğin süzdüğü idrarın toplandığı ve vücut dışına doğru atıldığı kanalların içinde oluşmaktadır. Hastalığa maruz kalanlarda ciddi ağrılara neden olup rahatsızlık veren böbrek taşının neden oluştuğu ve nasıl düşürebileceği rahatsızlığı yaşayan kişilerce merak edilmektedir.

Böbrek taşı neden oluşur?

Hastalığın oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle beraber hastalığın riskini artıran belirli nedenler bulunmaktadır. En çok karşılaşılan nedenler arasında; ailesinde aynı rahatsızlığa sahip olan kişilerde hastalığın görülme riski daha fazla olmaktadır. Hastalığa sebebiyet veren diğer etkenler ise başlıca şu şekilde sıralanabilir;

  • İdeal vücut ağırlığının üstünde bir kiloya sahip olmak, obezite durumu,
  • Hastalık geçmişinde böbrek taşı sorunun olması,
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlanması,
  • Fiziksel aktivitenin yeteri kadar yapılmaması,
  • Gut hastalığı,
  • Böbreklerde bulunan başka bir hastalık,
  • Kronik bağırsak problemleri,
  • Su tüketimi az olan kişilerde taş oluşumu daha kolay olmaktadır çünkü idrar aşırı yoğun konsantre haline gelmektedir. Nitekim, su tüketimi fazla olan kişilerde taş görülme olasılığı daha azdır çünkü idrar kristal halde iken, kristallerin yıkanarak atılmasını ve birikmemesini sağlamaktadır.

Böbrek taşı nasıl düşer?

Özellikle küçük boyuttaki taşların çoğu kendiliğinden düşmektedir. Böbrek taşının tedavisi; taşın boyutuna ve yerleşimine göre farklılık göstermektedir.

Sürekli olarak ağrılı ve sancılı bir alanında uzman bir doktora danışılmalıdır. Doktorlar genellikle ilk aşamada IVP adından bir film isteyerek taşı tam olarak görüntülemek istemektedir. Taş kendiliğinde düşmeyecek bir boyutta ve yerde ise taşı düşürmek amacıyla pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ile açık ameliyat yöntemi tercih edilen veya sıklıkla uygulanan bir yöntem olmamaktadır. Bunun yerine; ESWL taş kırma makinası ve perkütan taş kırma yöntemleri daha sık uygulanmaktadır. 

ESWL taş kırma makinası tedavi yönteminde şok dalgaları taşa uygulanmakta ve taşın kırılması sağlanmaktadır. Vücuda hasar bırakmadan kırıntılar haline getirilerek, vücuttan atılması sağlanmaktadır. 

Perkütan taş kırma yönteminde ise teleskop yardımı ile böbreğe girilir. Ardından, taşa müdahale de bulunur fakat bu yöntem sıklıkla büyük taşlar için uygulanmaktadır.

Bu yöntemlerin yanı sıra böbrek taşı düşürmeye ve oluşmasını önlemek için bol su içmek unutulmamalıdır.