Arjantin’den paleontolog Jesé Bonaparte tarafından 1984 yılında keşfedilen bu dikkat çekici dinozor, büyük boynuzlu garip kafatasından dolayı ‘etobur boğa’ anlamına gelen Carnotaurus olarak adlandırıldı.

Patagonya’nın Chubut Eyaletinde bulunan iskelet, pullu derisinin tabakaları ile birlikte korunmuştu. O zamanlar bilim insanları, diğer dinozor türlerinin de pullu deriye sahip olduğunu bilseler de, Carnotaurus fosilleşmiş derisi ile keşfedilen ilk et yiyen dinozordu.

Birkaç bilim insanı bu fosilleşmiş deriden haberdar olsa da, hiç kimse onu ayrıntılı olarak incelememişti. Bu çalışmayı yürüten paleontolog Dr. Christophe Hendrickx şunları söylüyor: “Omuzlar, karın ve kuyruk bölgelerindeki deriye bakarak, bu dinozorun derisinin daha önce düşünülenden daha çeşitli olduğunu keşfettik. Derinin yapısı, küçük, uzun, elmas biçimli ve dairesel ölçeklerden oluşan bir ağ ile çevrili iri başlı dikmelerden oluşuyor.”

Hendrickx, Carnotaurus’un büyük çıkıntıları ve küçük pullarının Australya’da bulunan dikenli şeytan kertenkelesini anımsattığını belirten dinozor derisi uzmanı Dr. Phil Bell ile çalıştı.

Özellikle Çin’de bulunan tüylü dinozorların yakın tarihli keşiflerinden farklı olarak, 8 metre uzunluğundaki Carnotaurus, tüy kanıtı olmadan tamamen pulluydu. Bilim insanları, aktif bir avcı olarak, modern sürüngenlerde olduğu gibi, hayvanların vücut ısısını düzenlemede pulların önemli olabileceğini düşünüyor.