31.07.2018, 04:56

Bornova Dramalılar Köşkü ve BAD Ödülleri…

Yaptığınız işin iyi olduğunu, ne kadar başarılı bulunduğunuzu ve bununla gurur duymanız gerektiğini size hiç söylediler mi?
Elbette ödüllendirilmenin bir onur olduğunda herkes hem fikir. Bu güne kadar çeşitli dernek, vakıf, şirket, cemiyet ve kuruluşlar başarılı olan kişi ve kurumsal kimliklere ödül veriyorlar. Bazıları da halen “eserini bana yolla, jüri değerlendirsin” mantığında. Artık bunun çağ dışı kaldığı kanısındayım. “Yolla değerlendirelim” yerine işi bilen akil adamlarından kuracağınız jüri karar vermeli. 
Bu nasıl mı yapılmalı?..
Yarışmayı düzenleyecek kurumlar, yıl boyu değerlendirmeyi takip sistemiyle yaparak,  ustalardan da fikirler alıp bunları bir arada toplayıp, önce ön jüriden eleme yaparlar sonra da seçtikleri eserleri büyük jüriye sunarlar. 
Bugün dünya çapında başarı elde eden Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu “Yılın Fair Play Ödülleri”ni bu sistemle vermektedir. Sonucunda da “tam isabet” ile ülke gündemine oturmaktadır. 
Basketbol Adamları Derneği de, Türkiye’de 13 yıldır dağıttığı “Basketbol Oskarları”nı aynı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu’nun sistemini uygulamaktadır. O da son derece başarılıdır. “Basketbol Oskarı” verdiği kişi veya takımlar, daha sonra diğer ödüllere de aday gösterilip, zirvedeki yerini almaktadır. 
Yeri gelmişken hatırlatayım. Türkiye’de basketbol ailesini (sporcu, hakem, gazeteci, yazar, yönetici, basketbol insanı, basketbol aşığı) bir araya getiren tek sivil toplum kuruluşu olan Basketbol Adamları Derneği “Basketbol Oskarları” Eylül ayında dağıtılacak. “Basketbol Oskarları” ödüllerinin yanı sıra,  son yıllarda derneğin “Türk Sporu”nunun çeşitli kademelerinde unutulmaz hizmetler veren ve vermeğe de devam eden kişilere verdiği “Spora Hizmet Ödülleri”ni bu yıl da dağıtıyor. “Basketbol Oskarları” ile “Spora Hizmet Ödülleri”nin töreni 3 Eylül Pazartesi günü saat 19.00’da Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla yapılacak. 
Basketbol Adamları Derneği yönetimi, “Basketbol Oskarları”nın törenlerini kentin çeşitli bölümlerinde yaparak, buraların da tanıtımına destek olmaya özen gösteriyor. Daha önce Karşıyaka Zübeyde Hanım Nikah Evi, Hava Gazı Fabrikası, Kültürpark Nikah Dairesi, Karşıyaka Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi, Bornova Belkahve Ata Evi gibi tarihi dokulardaki ödül törenlerinden sonra bu kez da tarih kokan yapısıyla zamana meydan okuyarak ayakta kalmayı başaran Bornova’daki Dramalılar Köşkü…
Dramalılar Köşkü, Bornova Hükümet Konağı’nın hemen arkasında yer almakta. 17 Haziran 2010’da Bornova Belediyesi tarafından yenileme çalışmalarına başlanan köşk, 2012 yılında Bornova Kent Arşivi ve Müzesine dönüştürülmüş. Müze, hem Osmanlı hem de Levanten kültürünü yansıtmakta. İnşa tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 18. Yüzyıl sonu, 19, yüzyıl başında yapıldığı tahmin edilmekte. Köşkün ana binası ve müştemilak bölümüne geç dönemlerde plansal değişiklikler ve mekânsal eklemeler yapılmış, bu yapı kompleksi hep konut olarak kullanılmıştır. Hamam yapısı uzun yıllar köşk sakinlerince kullanıldıktan sonra halka açık işletilmiş. Ön avlu geç dönemde otopark olarak kullanılmış. Yapı kompleksinin içinde ana bina olan köşk binası, mutfak ve hamam yapıları, giriş binası (selamlık) müştemilat ve ahır bulunmakta. Köşkün güneybatı cephesi ön avluya, kuzeydoğu cephesi arka avluya bakmakta. Sahipleri olan Dramalı ailesi, 1924 yılında yapılan mübadele ile Yunanistan’ın Drama kentinden önce İstanbul’a oradan da Bornova’ya gelmiş. Devletin mübadillere göç ettikleri ülkede bırakmış oldukları mallara eşdeğer nitelikte mal verilmesi hakkındaki protokole göre bu köşke yerleşmişler. Aile o dönemlerde geçimini tütüncülükle sürdürmekteymiş… 
İşte böylesine tarih kokan kent Bornova’nın, genç olmasına karşın büyük işlere imza atan çalışkan ve sporu seven, sporcu belediye başkanı Olgun Atila’nın önerisiyle Dramalılar Köşkünde yapılacak olan “Basketbol Adamları Derneği Ödül Töreni” bu nedenle de bir başka anlam taşıyor.  
Geride bıraktığımız basketbol sezonunda başarılı olanlara verilecek ödüllerin yanı sıra, Türk Sporuna hizmet edenlerin “unutulmadınız” anlamındaki ödülleri, talepler veya onların istekleriyle değil de, tamamen“Basketbol büyük jürisi” ile Basketbol Adamları Derneği Yönetim Kurulu’nun seçimleri sonucundadır. 
Bu tarihi not alın ve unutmayın… 3 Eylül 2018 Pazartesi sizleri Bornova’ya, Dramalılar Köşküne bekliyoruz..

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@