Meclise konuk olarak katılan Bornova Ziraat Odası Başkanı Cengiz Derici de köylerde tarımın desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Bornova Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısı Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis açılışından sonra Kasım ayı ile ilgili faaliyetleri anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. AK Parti Grubunun 2015'te yaşanan toplumsal olaylarda hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun adının bir parka verilmesiyle ilgili verdiği önerge oybirliğiyle gündeme alındı. Kararın gündeme alınması meclisi izleyen Bornova Ülkü Ocağı üyesi gençler tarafından uzun uzun alkışlandı. 

11 MAHALLE KIRSAL MAHALLE OLSUN

Meclise damga vuran konu ise Bornova'da 12 köyden 11'inin mahalle statüsüne geçmesi ile ilgili yaşanan tartışma damgasını vurdu. Komisyonlardan gelen raporlar başlığında tüm maddeler oybirliğiyle geçmesinin ardından AK Parti Meclis Üyesi Cesim Çelik söz aldı. Çelik, Bornova'nın 12 köyünden 11 tanesinin mahalleye dönüştüğünü hatırlatarak, "11 köyün kırsal mahalle olarak kabul edilmesi reddedilmişti. 11 köyün tekrar kırsal mahalle olmasını istiyoruz" dedi. 

CHP Grup Başkanvekili Bahar Gürsul da yönetmeliği hatırlatarak, kırsala uygun özellikler gösteren tek yer Kurudere olduğunu kaydetti. Gürsul, ayrıca bu konunun komisyonlarda daha önce gündeme geldiğini ama herhangi bir itirazla karşılaşmadıklarını söyledi. 

MAĞDURİYET VARSA TEKRAR ELE ALINABİLİR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç ise bir mağduriyet olup olmadığının ele alınması gerektiğini vurgulayarak, "Daha önce yeteri kadar ele alınmadıysa şimdi yeniden ele almak hassas bir konu. Bir mağduriyet varsa tekrar ele alınabilir. Ama daha önce Büyükşehir'de karara bağlanmış bir konu" ifadesine yer verdi. 

HAYVAN BESLEYENE İŞLEM YAPLIYOR

AK Parti Grup Sözcüsü Sait Tatlı da, imar komisyonunda görev aldığında bu konuların tamamının görüşüldüğünü aktararak, "Bürokratların getirdiği bir şey vardı. Vatandaş köylü iki koyunu, horozu vs var. Daha sonra ben orada villa yapıyorum. Diyorum ki, senin hayvanın beni rahatsız ediyorum. 2014'te yasa çıkınca bütün köyler mahalle oldu. Bu sorunun çözülmesi için kırsal mahalle olgusu getirildi. 12 tane köyümüz var. 1 tanesini kabul ettik. Hangi köyümüzün altyapısı tamam. Hangisine hizmet gidiyor. Şimdi işlem neye yapılıyor? Hayvan beslenmemesi için işlem yapılıyor" açıklamasını yaptı. 

KAHYA: KÖYLERDEN ŞİKAYET YOK

CHP Meclis Üyesi Ercan Kahya konunun neden gündeme geldiğine anlam veremediğinin altını çizerek, "Bu konu neden bir daha gündeme geldi anlamadım. Buradan bir karar çıktı. Köylerden herhangi bir sıkıntı ya da şikayet yok. Eğer bir sorun gelirse tartışılır. Hayvancılık da tarım da yapılıyor" görüşünü aktardı. 

AK Parti Meclis Üyesi Selma Kısa da, kırsal mahallelerin kalması ile ilgili bir tartışma yaptıklrını belirterek, "Kaçak villalar yapılıyor. Bunlar için belediye nerede? Biz bu köylerde tarımın yapılması için desteklenmesini söyledik. Söz edilen mevzuat bizim önümüze gelmedi. Biz bu konuda komisyonlarda bilgi istedik. Ama önümüze gelmedi. Nasıl oldu da Kurudere'ye izin verildi, anlamadım; ama herhalde bir bahane bulamadılar. Bornova'nın tarımda yer bulmasını istiyorsak bu kırsal mahalellerin kalması için çaba sarf etmeliyiz" diye konuştu. 

Bunun üzerine söz alan CHP'li Bahar Gürsul, "15 Nisan 2021 günü yönetmelik çıktı. Daha önce Tarım Bakanlığı destek vermiyor muydu. Bu konunun bu şekilde manipüle edilmesini anlamıyorum ve doğru bulmuyorum" ifadesini kullandı. 

TATLI: DERDİMİZİ ANLATAMIYORUZ

AK Parti Grup Sözcüsü Sait Tatlı da, "Biz derdimizi anlatamadığımız için üzülüyoruz" diyerek, "Biz 11 köye verilmiyor. Sadece 1 köye veriliyor. Bizim temennimiz 11 köye de bu statünün verilmesi. Mahallelerde hayvancılıkla ilgili bir şikayet geldiğinde zabıta işlem yapmakta mecburdur. Ama buraya statü verilirse herhangi bir sıkıntı kalmaz. Bizim burada tek derdimiz var, bu köylülerimizin hayvancıkla ilgili bir sıkıntı çektiklerinde onlara destek olalım" açıklamasını yaptı. Meclise katılan Bornova Ziraat Odası Başkanı Cengiz Derici de Bornova Belediyesi'nin tarıma verdiği destekleri hatırlatarak, "Tarımın günden güne zora girdiği bir ortamda, partiler üstü bir anlayışla bu köylerin tarım yapabilmesinin sağlanması lazım" dedi. 

EVSEL ATIK ÜCRETİNE ZAM YOK

Mecliste evsel atık ücretinin görüşülmesi için ara verildi. Plan Bütçe Komisyonunun yaptığı ara toplantıdan sonra evsel atık ücretine zam yapılmadan 2022 yılında tarife uygunlanması konusunda hazırlanan rapor oybirliğiyle kabul edildi.