Son yıllarda bir çok kişi parasını katlamayı, doğru yatırım yapmayı kısacası borsayla nasıl para kazanılır bunu öğrenmek istiyor. İşte size pratik bilgiler...

BORSA NEDİR?

Borsada akıllı yatırım yapabilmek için nasıl oynanır kavramından önce borsa nedir sorusunun cevabını bilmek gerekir. Borsa şirketlere ait hisse senetlerinin, emtiaların ve çeşitli materyallerin alım ve satım işleminin yapıldığı yerdir. İçerisinde hisse senetleri piyasası, emtia piyasası ve döviz piyasası gibi piyasalar bulunur.

Gözden kaçırmayın

6,5 kilometre derininde iki yeni balık türü keşfedildi 6,5 kilometre derininde iki yeni balık türü keşfedildi

BORSA NASIL OYNANIR?

Borsada yatırım yapabilmek için öncelikle resmi bir yatırımcı olmanız gerekir. Ülkemizde tüm borsa işlemlerini gerçekleştiren, yöneten kurum Borsa İstanbul A.Ş’dir. Sermaye Piyasası Kurulu ise borsadaki işlemleri kanun ve yönetmeliklere göre denetleyen kurumdur.

Bankalar ve yatırım kurumları borsadaki işlemlerinizi sizin adınıza yürütürler. Bu kurumların güvenilirliklerini, şartlarını, komisyon ücretlerini iyi araştırmak da her zaman fayda vardır. Çünkü her kurum öncelikle kendi kazancını düşünür.

BORSAYA NASIL BAŞLANIR?

Hesap açtıktan sonra bir süre piyasa hareketlerini izleyerek hangi hisseye yatırım yapılacağına karar vermek gerekir.  Borsada para kazanabilmek için öncelikle deneyim sahibi olmak şarttır. Bir yatırım hedefine sahip olmak, kendi stratejinizi belirlemek çok önemlidir. Piyasayı iyi analiz etmeniz halinde borsada para kazanabilirsiniz.