05.08.2021, 04:10

Böylesi günlerde gelen madalyalar

Ülkenin dört bir yanından alevlerin yükseldiği, insanların canlarını, mallarını korumak için çaba sarf ettiği, yüz yıllık ağaçların kül olduğunu gördüğümüz şu günlerde spordan bahsetmek kolay değil…

Korona belasıyla uğraşan vatandaşlarımızın bu yıl da yangın faciasını yaşamaları yürekleri dağladı. Yıllarca Marmaris’e gidip gelen biri olarak izlediğim görüntüler karşısındaki üzüntüm sonsuz. “Yeşil Marmaris” diye bildiğimiz o güzelim ormanların yerini kapkara bir tablonun alması çok acı.

Yeteri kadar hava müdahale aracı olmayan, gerekli tedbirleri zamanında alamayan yetkililerin ise bu saatten sonra pek de konuşacak bi şeyleri kalmamıştır!

Yazık oldu o güzelim ormanlara yazık oldu Marmaris’e…

***

Bütün bu karamsar tablonun içinde ise zaman zaman yüzümüzü tebessüm ettiren olaylar da yaşanmadı değil. Olimpiyatlarda sporcularımızın aldıkları bireysel başarılar yüzümüzü güldürdü.

Tokyo 2020'de cimnastik branşında paralel finalinde Ferhat Arıcan, bronz madalya kazanarak Türkiye'ye cimnastikte madalya kazandıran ilk sporcu oldu.

Okçulukta altın madalya kazanan 22 yaşındaki Mete Gazoz, bu branşta Türkiye'ye ilk madalyayı getiren sporcu oldu.

Güreşte kadınlar 76 kiloda bronz madalya kazanan Yasemin Adar, bu branşta Türkiye'ye madalya kazandıran ilk kadın sporcu olarak önemli bir başarıya imza attı.

Türkiye'nin güreşteki en başarılı sporcuları arasında bulunan Rıza Kayaalp, Londra 2012'de bronz, Rio 2016'da gümüş madalya kazandı. Tokyo 2020'de de bronz madalyaya uzanan 31 yaşındaki milli güreşçi, kariyerindeki 3. olimpiyat madalyasını aldı.

Boksta Türkiye'nin madalya umutları olarak Tokyo'ya gelen Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu da sıkletlerinde yarı finale çıkıp madalyayı garantiledi.

Voleybolda ise Filenin Sultanları, çeyrek finalde Güney Kore'ye 3-2 mağlup oldu ve Tokyo 2020'ye veda etti.

Zor günlerin içinden geçen ülkemize sportif alanda madalya kazandıran tüm sporculara yürekten alkışlarla.

 

Yorumlar