Briç, birden fazla kişiyle oynanan bir oyundur. Yoğun ilgiyle tercih edilen bu oyun aynı zamanda beyin sporu olarak da kabul edilmektedir.

Eğlenceli vakit geçirmek ve vaktini değerlendirmek isteyenlerin tercih ettiği briç, birden fazla kişiyle oynanan bir oyundur. Yoğun ilgiyle tercih edilen bu oyun aynı zamanda beyin sporu olarak da kabul edilmektedir. Oyun, kartlarla birlikte taktiksel ve çözümsel düşünmeyi sağlamaktadır. Oyun için toplamda 4 kişiye ihtiyaç vardır. 2’li eşlerle oynanan oyunda 52 adet kart kullanılmaktadır. Briç oyunu öğrenilmesi zor bir oyun değildir fakat öğrenmek ve oyunu doğru oynamak için kurallara hakim olmak gerekir. Daha önce eşli batak ve eşli king oynayanlar bu oyunu daha kolay kavrayacaktır. Peki, briç nasıl oynanır?

Geçtiğimiz yıllarda çok fazla bilinmeyen oyun günümüzde artık çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Oyun için 4 kişi olmak gerekiyor. Ev, kafe, okul gibi çeşitli alanlarda oynanan oyun artık günümüzde telefon, tablet ve bilgisayarlarda da oynanabiliyor. Daha önce oyunu hiç oynamayanlar oyun hakkında detaylı bilgi edindikten sonra telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden oyunu oynayarak tecrübe kazanabilir.

Briç Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu oyunu oynamak isteyenler veya oyunu öğrenmek isteyenler aşamaları takip ederek kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Briç oyunu nasıl oynanır? Merak edenler için ihtiyaç duyulan maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 4 oyuncu
 • 52 adet kart
 • Skor için kağıt ve kalem

Oyun oynamak için öncelikle 4 kişinin olması gerekir. Oyuncular karşılıklı eşli olarak oynayacaktır. Oyunun oynanması için 52 adetten oluşan kart destesine ihtiyaç vardır. 52 adet kart destesi ve oyuncular tamamlandığında artık oyun oynanabilmektedir. Fakat oyunda skorların not alınması gerekmektedir. Skorların kağıda yazılması için kağıt ve kaleme ihtiyaç vardır. Oyunculardan biri veya 5. kişi skor takibi yapabilmektedir. Beyin sporu olarak adlandırılan bu oyun kurallara göre oynanmalıdır. Kurallara uymak ise başlangıçta zorlayabilir. Oyuna yeni başlayanlar hem oyunu kavramak hem de kurallara uymak için odaklanmalıdır. Oyun ilerledikçe kurallar ve dikkat edilmesi gerekenler daha karmaşık bir hal alabilir. Fakat oyunu oynayan oyuncular tecrübe kazandıkça daha kolay bir şekilde oynamaya başlayacaktır.

Briç Oyun Kuralları Nelerdir?

Briç oyunu kuralları olan bir oyundur. Oyuncular bu kurallara uyarak hareket etmelidir. Aksi takdirde oyundan keyif almak pek mümkün olmayacağı gibi skor hatası yapılır. Oyun için öncelikle 2 takım kurulmalıdır. Her takımda 2 kişi yer alır. Oyuncular masada karşılıklı oturur. Kuzey ve Güney bir takım olurken Doğu ve Batı diğer takım olarak oyuna dahil olmaktadır. Oyunu oynamak isteyenlerin hakim olması gereken bazı terimler bulunmaktadır. Başlangıçta öğrenilmesi gereken temel terimler:

 • Deklaran
 • Yer – Dummy
 • Savunmacı

Oyunda bulunan oyuncular eşleriyle karşılıklı oyuna başlar. Takımlar aynı zamanda çift olarak adlandırılmaktadır. Bir çiftte oyunu oynayan kişi deklaran olarak adlandırılmaktadır. Deklaran, koz rengini ilk olarak deklare eden kişidir. Eğer koz rengi yoksa oyunun sanzatu olarak oynanmasını belirlemiştir. Fransızca ’da sessiz kelimesinden türetilen yer veya dummy, deklaranın ortağıdır. Deklarasyon bittikten sonra deklaranın solunda bulunan oyuncu atak yapar, elini masaya açık olarak koyar. Oynanan bu el için diğer iki oyuncu ise savunmacıdır.

Oyun, 2 elden oluşmaktadır. Bunlar;

 • Deklarasyon
 • Kart oyunu

Oyunda deklaran ilk konuşmayı yapar. Konuşmayı yapan deklaran, açıcı olarak adlandırılmaktadır. Ardından oyundaki arttırma saat yönünde devam eder. Arttırma turu için belirli bir sayı yoktur. Birçok arttırma turu yapılabilmektedir. Deklarasyonun tamamlanması için 3 oyuncunun art arda pas demesi gerekir. Pas demek o oyuncuların konuşmak istemediği anlamını taşır. 3 oyuncu art arda pas diyerek konuşmak istemediğini belirtirse deklarasyon tamamlanır. Oyunda verilen en son deklare, nihai kontrat olur. Briç oyunu için deklarasyonu oluşturan maddeler:

 • 1’den 7’ye kadar sayı (seviye olarak adlandırılmaktadır.)
 • Bir renk ya da sanzatu

Oyun Kartları Nelerdir?

Oyun kartlarında 4 tür kart bulunmaktadır. Bunların bilinen isimleri Maça, Kupa, Karo ve Sinek olurken briç oyununda bu isimler değişmektedir.

 • Pik (Maça)
 • Kupa (Kör)
 • Sinek (Trefl)

Oyunda kullanılan Karo ismi değişmemektedir. 1’den 7’ye kadar olan sayılar ortaklığın almayı taahhüt ettiği löve sayısını göstermektedir. Renk ise kozun hangi renk olduğunu gösterir. Eğer renk belirlenmezse oyun sanzatu olarak devam eder. Örneğin oyundaki Kuzey – Güney çifti 4H deklare etmiş olsun. Oyundaki bu koz körken yani kupayken 10 löve almayı taahhüt ettiğini gösterir.

Briç Oyununda Kart Oyunu

Briç oyunu son aşaması olarak kart oyunu oynanıyor. Deklarasyon tamamlandığı zaman kart oyunu başlıyor. Kart oyunundaki amaç ise deklare edilen seviyede ya da daha fazla seviyede löve almaktır. 4 adımda tamamlanan kart oyununun adımları:

Gözden kaçırmayın

Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin... Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin...
 • İlk adım atak adımıdır. Deklaranın sol tarafında bulunan oyuncunun atak yapmasıyla oyun başlar. Oyunda oynanacak rengi belirler.
 • İkinci adım yer elini masaya açmasıdır. Atak yapılmasının ardından yer yani dummy, elinde bulunan 13 kartı açık bir şekilde masaya açar. Oyuncunun eşi oyun boyunca oynanacak kartları söyler.
 • Üçüncü adım löve kazanmaktır. Bir renkte en yüksek kartı oynayan oyuncu löve kazanır. Oyuncu bir sonraki lövede istediği rengi oynayabilir.
 • Dördüncü ve son adım ise elin tamamlanmasıdır. El bittiğinde deklaran çift taahhüt ettiği kadar löve aldıysa belirli sayıda puan kazanır. Eğer taahhüt ettiği kadar löve alamazsa karşı çift löve kazanır.