Akciğerlere giren solunum yollarının bronş ve bronşioller koruyucu bir madde ile kaplıdır. Bu koruyucu madde ise mukoza olmaktadır. Mukozanın inflamasyonuna bronşit adı verilir. 

Bronşit oluşumu mikroplardan kaynaklı olması yanında farklı sebeplerle de meydana gelebilmektedir. Oluşan iltihaplanmaların tedavi edilememesi durumunda ilerleyerek zatürre durumuna da yol açabilmektedir. Kış aylarında sıklıkla görülebilen bronşit, normal yaşanan bir soğuk algınlığına ek olarak öksürük ve hırıltı halinde gerçekleştirilen bir solunum ile belirti göstermektedir. Soğuk algınlığının daha da ağır bir versiyonu olduğu görülebilir. 

Genellikle akut veya da kronik olarak oluşabilen bronşit, sigara kullanımı ile tetiklenmektedir. Uzun yıllar sigara kullanan bireyler ve sigaraya maruz kalanların yanı sıra kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığı olan bireylerde de düzenli olarak yaşanabilmektedir. 

Bronşit rahatsızlığının görülmesi durumu bireyin yaşam koşullarına, yaşına, mevsimlere ve sağlık durumlarına göre farklılık göstermektedir. Bronşit rahatsızlığının kronikleşmemesi için erken teşhis edilmesi de oldukça önemli olmaktadır. 

Bronşit belirtileri nelerdir?

Bronşit rahatsızlığına yakalanmış kişilerin bronşit belirtilerine dikkat ederek erken önlem almaları gerekmektedir. Soğuk algınlığı hastalığının ilerlemesi sonucu oluşan bronşit rahatsızlığı belirtileri şu şekildedir: 

-Solunum sıkıntısı yaşanması sebebiyle tekrarlayan öksürük krizleri,

-Enfeksiyonun artış göstermesi ile birlikte yüksek derece ateş,

-İştahsızlık ve aynı zamanda kilo kaybı,

-Balgam oluşumu,

-Solunum sıkıntısının artış göstermesi, hırıltılı solunum durumları,

-Göğüs kafesinde ağrı hissi ve karın ağrısı durumları.

Akciğerlerde üretilen balgam, bronşit olan kişilerde normal renginden daha farklı olmaktadır. Şeffaf olması gereken rengi yerine yeşil, gri ve sarı renkli olabilmektedir. Bazen ise kan ile birlikte gelebilmektedir. 

Balgam problemi ile karşılaşan bireylerin tuzlu su yardımı ile gargara yapıyor olması önemlidir. Bir bardak su içerisinde yemek kaşığı ile tuz koyulup, oluşturulan bu su ile düzenli şekilde gargara yapılmalıdır. Bu yöntem ile boğaz enfeksiyonu yatıştırılırken aynı zamanda burada kalan balgamın da atılabilmesine yardımcı olmaktadır. 

Kuru ortamlarda ve nemsiz olan yerlerde solunum sıkıntısı çekmek olasıdır. Bronşit durumu yaşayan kişilerin bu noktada hava nemlendirici ürünler kullanarak ortamın atmosferini normal düzeye getirmesi de oldukça önemlidir.