18.03.2021, 10:58

Bu düzenle adalet olmaz

Futbolda her hafta hakem hatalarının ve VAR tartışmalarının konuşulduğu bir sezonun daha sonuna doğru gidiyoruz. Neredeyse her maçtan sonra hakemler ve VAR kararlarının sorgulandığı ülkemiz futbolunda maalesef ki konuşulan; saha içindeki oyundan çok hakemler oluyor…

Yıllardır kendini yenileyemeyen Türk hakemlik müessesinde kurullar ve başkanlar değişse de saha içinde pek bir şey değişmiyor. VAR sisteminin gelmesiyle tartışmaların azalacağını umut eden futbol kamuoyu hayal kırıklığı yaşadı.

Hep aynı isimlerin etrafında dönen hakemlik sisteminde değişen bir şeyin olmadığını aslında birçok hakemin kötü hakemlik yaptığının göstermiş oldu bize VAR sistemi. Gördüğünü çalamayan ya da çalmak istemeyen bazı hakemlerin izledikleri tekrar görüntülerinde bile doğru kararı vermeye korktuklarını gördük…

Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Komitesinin seçim sisteminin bozuk olduğunu yıllardır söyledik durduk. Nitekim de bu bozuk düzenden adalet çıkmıyor. Her hafta gerek Süper Lig’de gerekse alt liglerde oyuncuların, teknik adamların ve yöneticilerin isyanını duyuyoruz.

Türk futbolunda köklü değişim olmadığı sürece bu sorunlarla boğuşmaya devam edecek. Futbolun patronu TFF yönetimi, yıllardır tek adaylı seçimlerle oluşuyor. Bir türlü başka aday çıkmıyor/çıkamıyor!

TFF Başkanları, yönetim listelerini kendi iradeleriyle oluşturamıyor. Aktif siyasete atılan yönetici, yönetimde devam edebiliyor. Ayrıca TFF, yasal olarak futbolun tek karar alıcı kurumu olduğu halde, tüm kritik meselelerde topu gönüllü olarak bakanlıklara atıyor. Tahkim Kurulu, MHK, PFDK gibi kurullar bağımsız değil. Hepsi TFF yönetiminin güdümünde… Yani sistemin her yanı hatalı.

Futbolun tepe yönetiminde bunlar olup biterken saha içinde, ofsayt çizgisi çekilse ne olacak çekilmese ne olacak? Bu sistemle adaleti aramak ne derece doğru siz karar verin!

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@