16.07.2021, 04:00

'Bu nihayetinde bir oyun'

Dünyayı kasıp kavuran pandemi kabusu yüzünden ertelenen 16. Avrupa Şampiyonası 1 yıl aradan sonra sporseverlerle buluştu. İtalya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Roma Olimpiyat Stadı’nda dev bir açılış töreniyle başladı. 11 farklı ülkede oynanan turnuvada kupayı göğüsleyen İtalya oldu. Pandemi yüzünden liglerde yerini alamayan taraftarlar kupada tekrar tribünlerde yerlerini aldı.

Bizim çoçuklara gelince büyük hayallerle gittiğimiz turnuvada büyük hüsranla tekrar ülkemize geri döndük. 24 takımın yer aldığı turnuvada önce İtalya’ya, Galler’e sonra da İsviçre’ye yenilerek önce grupta, daha sonra da kupanın sona ermesiyle turnuvanın sonuncusu olduk.

Euro 2020 elemelerinde İtalya sırayla Finlandiya, Yunanistan, Bosna-Hersek, Ermenistan ve Liechtenstein ile mücadele etti ve 10 maçta 37 gol atıp, 4 gol yiyerek hiç puan kaybetmedi. Bu inanılmaz istatislikten sonra 30 puanla kupaya katılmaya hak kazandı. İtalya kupada ise Türkiye, Galler ve İsviçre’yle mücadele etti. Gruptan 3 galibiyet alarak çıktı. Son 16 turunda Avusturya, çeyrek finalde Belçika, yarı finalde İspanya ve finalde İngiltere’yle karşılaştı. Turnuva boyunca 13 gol atarken kalesinde 4 gol görerek yine mükemmel bir grafik ortaya çıkardı.

Mancini’nin 2018’de enkaz aldığı takım 53 yıl aradan sonra 2. kez Avrupa Şampiyonu oldu. Tabiki bunda Mancini’nin payı çok büyüktü.

Mancini’nin EURO 2020 sırasında yaptığı açıklamalarda ısrarla oyuncularına eğlenmeyi unutmamaları çağrısı yapmasına ve “Bu nihayetinde bir oyun” demesi hala kulaklarda çınlıyor gibi. Aslında Mancini bu turnuvada bizim de çok yakından tanıdığımız aidiyet duygusunu tüm dünyaya göstermiş oldu. Önce sağlam karakterli bir takım oluşturup bu karakteri takım içinde oyuncularına metamorfoz ederek mutlu sona ulaştı. Futbol, burada sadece futbol olmaktan çıkıp iyi bir birey iyi bir insan ve iyi bir takım olmaktan geçiyordu. Bunu da sahada İtalyanları izlerken her karesinde şahit olduk. İtalyanlar kupayı kaldırdı ama kaldırırırken de işte belki de tüm dünyanın unuttuğu bu duyguyu tekrar insanların gözüne soktu. “Kazanmak neye yarar ki kaybeden olduğunda” mottosuyla umarım bundan sonra tüm dünyada oynanan müsabakalarda da amaç sadece “Bu nihayetinde bir oyundur” diyebilmek olsun.

Sevgiler, saygılar...

Yorumlar