29.07.2019, 04:44

Bu otoyol ömrü uzatır

İstanbul’da cuma akşamı saat 16.00 gibi işyerinizden çıkıyorsunuz, eve gidip valizlerinizi alıyorsunuz.Doğru havalimanına…Nefes nefese 19.00 uçağına yetişiyorsunuz.Valizlerinizi verdiniz, check-in işlemleri falan…Bir de bakıyorsunuz ki uçağınız rötar yapmış.En iyi ihtimalle saat 20.00’da uçağınız pistten tekerleklerini kesiyor.Yönünüz İzmir.

İstanbul’da cuma akşamı saat 16.00 gibi işyerinizden çıkıyorsunuz, eve gidip valizlerinizi alıyorsunuz.
Doğru havalimanına…
Nefes nefese 19.00 uçağına yetişiyorsunuz.
Valizlerinizi verdiniz, check-in işlemleri falan…
Bir de bakıyorsunuz ki uçağınız rötar yapmış.
En iyi ihtimalle saat 20.00’da uçağınız pistten tekerleklerini kesiyor.
Yönünüz İzmir.
Çeşme’de harika bir haftasonu geçireceksiniz ama şimdiden yoruldunuz.
En iyi ihtimalle 21.45’te, elinizde valizlerinizle taksiye binmeye çalışıyorsunuz.
Nihayetinde 23.00 sularında Çeşme’desiniz. Valizleri odaya çıkar derken saat gece yarısını gösteriyor. Tatilin ilk günü anlamsız ve saçma koşuşturmanın kurbanı oluyor.
Kırkbeş dakikası uçak ve 1 saat onbeş dakikası arabayla tamamlanması gereken yolculuğunuz 7 saate yakın bir sürede son buluyor.
Dünyanın en modern ve en teknolojik taşımacılığı olan havayoluna karşı değilim, yanlış anlaşılmasın. Lakin İstanbul merkezli tüm seyahatler ciddi rötarlara ve akabinde gecikmelere gebe.
Lakin alternatifsiz değilsiniz.
Büyük bir bölümü tamamlanıp hizmete açılan İzmir-İstanbul Otoyolu şuanki haliyle bile havayolundan daha seri bir biçimde İzmir’e ulaşmanızı sağlıyor. Hele ki istikametiniz Çeşme gibi tatil beldeleri ise kesinlikle otoyolu tercih edin derim. İstanbul’dan 16.00’da yola çıkan bir aracın ortalama 4,5 saatte yani 20.30 gibi İzmir’de olması mümkün. Böylelikle yoğun geçen Cuma gününün ardından haftasonu tatili için geldiğiniz Çeşme’de otelinize yerleştikten sonra yemek yemeniz ve hatta soğuk bir şeyler içerek dinlenmeniz pek mümkün.
515 kilometrelik devlet yolunu 404 kilometreye düşürecek proje sosyal hayatın yanı sıra ticari ve ekonomik hayata da önemli katkılar sağlayacak. Bu kapsamda İzmir Limanı, Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarının bulunduğu Marmara Bölgesi’nden daha fazla talep alacak.
İşin özü;
Kısa bir süre sonra tamamının açılışı yapılacak olan İzmir-İstanbul Otoyolu, her iki kent ile İzmit, Bursa, Balıkesir ve Manisa şehirleri trafiksel anlamda rahatlatacak, bu şehirlerin ekonomik güçlerini de İzmir ile paylaşmasını sağlayacak.
Yukarıda yazdıklarımın bir ironi olarak algılanmasını istemem. Bugün sıradan her insanın (işyerinin üst katından kendine ait helikopteri kaldırabilenler hariç) yaşayabileceği bu durum, bu otoyolun devreye girmesi ile önemli ölçüde ortadan kalkacak.
Benim talebim, İzmir-Ankara arası hızlı trenin çalışmalarının da bir an önce hızlanması yönündedir. İzmir bu iki proje ile Avrupai havasına, belki bir çok Avrupa şehrinde olmayan hızlı tren ve dev otoyol ile değer katacaktır.
Unutmadan;
Bugün son yolculuğuna uğurlanacak olan değerli büyüğümüz Işılay Saygın Hanımefendi'ye Allah’tan rahmet sevenlerine başsağlığı dilerim.
Geçmişte Buca Belediye Başkanlığı, Turizm, Çevre ve Devlet Bakanlıkları görevinde bulunan ve 5 dönem İzmir Milletvekilliği görevi yapan Işılay Saygın, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kadın siyasetçilerden biriydi. Saygın’ın en önemli özelliği ise alçak gönüllülüğünün yanı sıra İzmir’de her kesimin sorunları ile ilgilenmesi ve çare bulma noktasında adımlar atmasıydı.
İyi haftalar…

Yorumlar