Çam kese tırtılı adı verilen tür insanlar için çok ciddi alerjik reaksiyona neden olabilirken özellikle köpeklerde ölümle sonuçlanabilecek vakalara neden oluyor

Güneşin yavaş yavaş baş göstermesiyle birlikte yazın geldiğini sanan bazı hayvan türleri ortaya çıkmaya başladı. Bu hayvanlardan biri de "çam kese tırtılı". Çam kese tırtılı nedeniyle köpekler oldukça kısa süreler içerisinde hayatını kaybediyor.

ÖNLEM ALINMAZSA ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR yenigün


WebTekno'dan alınan bilgilere göre; çam kese tırtılı adı verilen bir tür keşfedildi. Bu tür biz insanlar için çok ciddi alerjik reaksiyona neden olabilirken özellikle köpeklerde ölümle sonuçlanabilecek vakalara neden oluyor.


Pek çoğumuz çam tırtılının köpeğimize olan etkilerini bilmediği için önemsemiyor. Çünkü bu tırtıllar her yerde varlar. Sonuçta ne kadar tehlikeli olabilir değil mi? Tırtıllar hakkındaki bu düşünce tarzı son derece yanlış. Çünkü başta köpekler olmak üzere canlılara verdikleri zararlar son derece korkutucu. Köpeğinizi bu zararlı hayvanlarla temastan korumalısınız. Ayrıca sokakta yaşayan köpeklerin çam kese tırtılıyla temas ettiğini görürseniz dostlarımızı en yakın veteriner sağlık kuruluşuna ulaştırmak onun hayatını kurtarmanızı sağlayabilir.
Çam kese tırtılı, köpeklerle temas halinde ciltte ve mukozalarda aşırı duyarlılık reaksiyonu oluşturabilir. Tırtılların karnının alt kısmında bulunan ayaklarda çok sayıda beyaz ve sarıya yakın açık kahverengi kıllar bulunur.

çam kese tırtılı yenigün

Bu kıllar temas eden canlıda dermatite neden olur. Köpeğiniz bu zararlı canlıyla temas ederse oluşabilecek bazı bulgular şunlardır;

Solunum sıkıntısı

Taşipne (Hızlı ve sığ nefes alma)

Hipotermi (Vücudun ısı kaybetmesi)

Siyanoz (Kandaki oksijenin azalması sonucu deri ve mukozanın koyu mavimsi renk alması)

Dil ödemi

Libiyal anjioödem (Deri ve iç organlarda oluşan ödem)

Pityalizm (Tükürüğün fazla salgılanması)

Konjonktivit (Göz akını çevreleyen şeffaf doku ve göz kapaklarının iltihaplanması)

Dilde ciddi nekroz

Dostlarımız için son derece acılı bir süreç olan bu noktada köpek sinirlenip yutkunmaya başlıyor yenigün

ÇAM KESE TIRTILI KÖPEKLER İÇİN NEDEN BU KADAR TEHLİKELİ?


Bu minik canlı aslında sadece köpekler için değil kediler ve diğer hayvanlar için de tehlikeli. (Sadece kediler bu tırtıllara hem çok yaklaşmıyor hem de yaklaşşa bile daha hafif etkilerle atlatabiliyor.) Ancak dışarı çıkarıp çam ağacı gibi ağaçların köşelerinde gezdirdiğimiz köpekler, bu tırtıllarla temas edebiliyorlarlar. 3 ila 5 cm boya ulaşan çam kese tırtılları, nisan - mayıs döneminde ağaçlardan inip koloniler halinde yemek aramaya çıkıyorlar. Bu mevsimlerde yere indiklerinde köpeğinizin de dikkatini çekiyor.

Daha sonrasında bir kelebek olacak larvaları merak eden köpekler, bu zehirli canlılara patileriyle veya ağızlarıyla dokunuyor. Köpeğiniz tırtıla patisiyle dokunsa da larvadan çıkan asidik zehir (thaumetopoein) canını yakıyor ve acısını dindirmek için patisini yalamaya başlıyor. Bunu yaptığındaysa zehir artık ağzına ulaşmış oluyor.


ÖNLEM ALINMAZSA ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR


Dostlarımız için son derece acılı bir süreç olan bu noktada köpek sinirlenip yutkunmaya başlıyor. Sadece birkaç dakika içinde dil ödemi görülmeye başlıyor. Bu süreç bazen normalinden de daha ağır geçebilir. Bu durumlarda köpekler larinks ödeminden ötürü ağzını kapatamadığı gibi nefes alma zorluğu çekmeye başlıyor.

Bu süreçte köpek tırtılı yuttuysa kusmaya başlayabilir. Kısa bir süre sonra venöz kan akışı zorluğu nedeniyle dilin bir kısmı veya tamamı siyonize olur. Olayın farkına varılıp tedaviye hemen başlanmadığında köpeğin ölmesine neden olacak durumlarla karşılaşılabilir. Önlemin alınmadığı durumlarda kanda pıhtılaşma meydana gelebilir. Ayrıca temastan 2 ila 5 gün arasında dil nekrozu yaşanabilir ve dilde parçalanmalara neden olabilir.

KÖPEĞİN ÇAM KESE TIRTILIYLA TEMAS ETMESİ DURUMUNDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Gözden kaçırmayın

Topuk dikeni nedir? Tedavisi nasıl uygulanır? Topuk dikeni nedir? Tedavisi nasıl uygulanır?


Köpeğiniz çam kese tırtılıyla temas ederse hızlı bir şekilde veterinere götürülmesi gerekiyor. Ağır solunum sıkıntısı çeken köpeklerde derhal entübasyon gerekliyken, antihistaminik ilaçlar ve kortikosteroidler kullanılarak köpeğinizin hayati tehlikesinin atlatılması sağlanıyor. Köpeğin dili şiştiğinde sıcak su ile dili yıkama faydalı olabilir. Tırtıldan gelen toksini deaktive eden sıcak suya bir diğer alternatif de sirke kullanımıdır. Tüm bu tedavi yöntemlerinden önce ilk amacınızın bu konuda yetkin bir veterinere ulaşmak olduğunu lütfen unutmayın.

KÖPEĞİNİZİN ÇAM KESE TIRTILINDAN UZAK KALMASINI NASIL SAĞLARSINIZ?


Özellikle nisan - mayıs ayları arasında köpeğinizi yürüyüşe çıkarırken çam ağaçlarının olmadığı yerlerde dolaştırmaya, kokladığı yerlere ayrıca dikkat etmeye çalışmalısınız. Eğer çam ağaçlarında tırtıl yuvaları görüyorsanız bunları belediye ekiplerine haber vererek sadece köpekleri değil, diğer hayvanlarla birlikte ağaçları da kurtarabilirsiniz.