Buca’daki çocuklar deprem sürgününde

Buca’da Ötüken Ortaokulu ve 80. Yıl Betontaş İlkokulu okuyan öğrencilerin TOKİ Turgut Özal İlkokuluna alınması tepki gösteren veliler kovid riskinin artmasından dolayı endişeli.

Güncel 01.09.2021 - 17:31 01.09.2021 - 23:48

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - 2021-22 Eğitim Öğretim hayatının başlamasına günler kala öğrenci ve aileleri büyük şok yaşadı. Okulların açılmasına çok az bir süre kala Buca Adatepe Mahallesindeki, Ötüken Ortaokulu ile 80.Yıl Betontaş İlköğretim okulundaki öğrencilerin okullarının depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle boşaltılıp Turgut Özal İlköğretim taşınacağı belirtildi.

okul (3)

KAYIT SIRASINDA ÖĞRENDİM”

Söz konusu okulların birleştirileceğini kayıt sırasında öğrenen veli Hatice Yaman, “Çocuklarımı okula kayıt ettirmek için gittiğimde yeni dönemde başka bir okula taşınacağı bilgisi verildi. İki çocuğum da Ötüken Ortaokuluna gidiyordu. O binayı boşaltıp 80.Yıl Betontaş İlkokuluna verdiler. Şimdi de bu iki okulun öğrencilerinin de TOKİ’de bulunan Turgut Özal İlkokulu’na gönderileceğini öğrendik. Fakat burada da misafir öğrenci olarak eğitim göreceklermiş. İlerleyen süreç içerisinde de Tınaztepe’ye yapılacak yeni bir binaya Ötüken ve Betontaş’ta okuyan öğrencileri taşıyacaklarmış. Benim çocuklarım önce 80. Yıl Betontaş sonra Turgut Özal ve ardından da Tınaztepe’ye gönderilecek. Bunun adı eğitim değil ancak sürgün olur” diye konuştu.

okul (2)

NASIL MESAFE KOYACAKLAR?”

Üç okulun öğrencilerinin tek bir okulda eğitim göreceğinden sınıfların yetersiz kalacağını belirten bir başka veli Nurgül Ötüken ise “İki okulu kapattılar ve başka bir yerdeki okula verdiler. Zaten o okulda okuyan çocuklar var bir de üstüne başka iki okuldan gelecek çocuklar olacak. Merak ediyoruz bu iş nasıl olacak diye. Bunca öğrenci nasıl sığacak, sığsa bile nasıl düzgün eğitim alacak? Sınıfların kaç kişi olacağı ve eğitim şekli tam gün mü yoksa sabahçı-öğlenci şekilde mi ayıracaklar hâlâ bilmiyoruz. Kovid döneminde sosyal mesafe önemini vurgulayan yetkililerin bu kadar kalabalık bir ortamda öğrencilere nasıl mesafe koyacaklarını merak ediyoruz” dedi.

SERVİS ÜCRETİ 330 TL”

Öğrencilerin tek bir okula sığmayacağı ve sağlıklı bir eğitim alamayacağını ifade eden velilerden Saime Y,” Okulların açılmasına bu kadar kısa zaman varken bize son anda haber verilmesi kabul edilemez. Çocuğumu okula ben götürüp, getiriyorum. Yeni verdikleri okul evimize uzak ve mecburen servise yazdırmamız gerekecek. Servis ücretleri ise kişi başı 330 TL istiyorlar. Son ana kadar velilere bilgi vermeyen sorumlular yüzünden biz mağdur durumdayız. Çocuğumu servise vereceğim ancak biz buna bir bütçe ayırmadık. Önceden söylenseydi eğer ona göre kendimizi ayarlardık. Akraba, komşulardan borç alıp servis ücretini o şekilde halletmeye çalışacağız. Çocuğuma yeni bir okula gideceğini söylediğimde ağladı. Bu adaptasyon süreci nasıl olacak bir fikrimiz yok” ifadelerine yer verdi.

okul (1)

AİLELER MAĞDUR DURUMDA”

Velilerden Sercan Yılmaz, “Bu iki okul depreme dayanıksız gerekçesiyle boşaltıldı. Peki, bu yeni olan bir şey mi bunu yaz başında da bilmiyorlar mıydı? Peki, neden okulların açılmasına günler kala birden böyle karar alıp onca aileyi mağdur edip zor durumda bırakıyorlar. Okullar tatil olduktan sonra seneye bu okulda devam edilmeyecek deseydiler bize en azından biz de kendimize ona bir alternatif arardık. Şahsen ben bu şekilde bir eğitim olacağını yaz başında bilseydim buradan taşınır çocuğumu da o okula göndermezdim. Çocuğumun okuluna yakın bir yerden ev bakardık. Biz taşınmadık ama çocuğumuz bizden başka yere taşındı” diye konuştu.

Yorumlar