27.09.2021, 07:52

Bugün mü? Gelecek mi?

Uluslararası raporlar bu aralar oldukça popüler ama ben sizlerle Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD), küresel ekonomi ile ilgili beklentilerini paylaştığı rapordan bazı kesitler vermek isterim.

BÜYÜME BİZDE Mİ? YOKSA KÜRESEL ÇAPTA MI?

Öncelikle, küresel salgın döneminde küresel ticaret ve büyümenin sert düşüşü ve sonrasında baz etkisi ile UNCTAD, küresel ekonominin bu yıl %5,3 büyüme ile 50 yılın en hızlı büyümesinin beklendiğini raporunda açıkladı. Dolayısıyla toparlanma süreçlerindeki ekonominin büyümesi, sadece bize has olmadığını anlıyoruz. Ama her şeye rağmen küçülen ekonomiler de var. O yüzden ülkemizin büyüme performansından şu an itibariyle oldukça memnunuz.

DİKKAT

UNCTAD, raporunda bir durumun altını çiziyor ve diyor ki; küresel ekonomide toparlanma düzensiz olacak. Ne demek istiyor bu cümlesiyle? Demesi o ki, Gelişmiş ekonomilerde, düşük gelirliler hayatta kalma mücadelesi verecek ve zenginler daha da zenginleşerek gelir dağılımındaki uçurum artacak.

YA BİZ

Gelişmiş bir ekonomi miyiz? Bilenmiyorum ama aynı tehlike çanları bizim içinde çaldığı düşüncesindeyim.

KISA BAŞLIKLAR HALİNDE RAPORU AKTARIRSAK

  • 2025 yılına kadar gelişmekte olan ülkeler COVID-19 nedeniyle 12 trilyon dolar daha yoksul olacak. (Bu arada ülkemizin gelişmekte olan ülke kategorisinde olduğunu da söyleyelim)


 

  • 2022'de küresel büyümenin yavaşlayarak %3,6'ya düşmesi beklenmekte. Dolayısıyla ülkemiz özelinde bahsettiğimiz büyüme rakamları önümüzdeki sene için geçerli olmayabilir.


 

  • Küresel gelir kaybının, 2020-2022'de yaklaşık 13 trilyon dolar olması beklenmekte.


 

  • Küresel mal ve hizmet ticaretinin geçen yıl %5,6 düştükten sonra, bu yıl reel olarak %9,5 büyümesi beklenmekte. (Ülkemizdeki ihracat artışlarını bu bağlamda değerlendirmekte fayda var.) 

TÜRKİYE’YE DAİR BÜYÜME TAHMİNİDE VAR

Ülkemiz için 2021 büyüme beklentisi %3,9, iken 2022 yılı beklentisi ise %3,6 oranında

HATIRLATMA YAPALIM

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında, 2021 büyüme tahmini %9, 2022 için %5 olarak öngörülmekte. Ayrıca yakın zamanda, derecelendirme kuruluşu FİTCH ise ülkemizin büyüme beklentisini %7,9’dan, %9,2’ye çıkardığını da söylemekte fayda var. UNCTAD, ülkemiz için büyüme rakamlarını revize eder mi bilinmez.

Tüm bu göstergeler ekonomilerdeki iyileşmenin baz etkisi bağlamında olduğunu net bir şekilde gösterirken, esas tehlikenin gelecek yıldan itibaren başlayacağı ise nerdeyse aşikâr gibi.

SONUÇ: Başlıktan yola çıkarsak, bugünü gördük de gelecek, gelecek mi? Hadi gel buradan yak.

Yorumlar