'Sadıkbey Yalıların Dili Olsa' isimli kitabı raflarda yerini alan İzmirli araştırmacı yazar Bülent Şenocak 9 Mayıs Pazartesi günü okurlarıyla buluşuyor.

Ege Genç İş İnsanları Derneği Kurucu Başkanı, araştırmacı, yazar Bülent Şenocak’ın sekizinci kitabı “Sadıkbey Yalıların Dili Olsa”yı geçtiğimiz günlerde raflarda yerini almıştı.

Şenocak büyük ilgi gören kitabın yayınlanmasından sonra bu kez de okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Şenocak EGİAD‘ın düzenlediği özel söyleşide okurlarıyla bir araya gelecek.

bülent şenocak imza söyleşi yenigün

Kitap, İzmir’in en nezih semlerinden biri olan Sadıkbey’in geçmişine ışık tutuyor.

Şenocak 3 yıllık bir çalışmanın sonunda yazılan kitabını "Cumhuriyet’ten önce Türkler ve Yahudiler yaşamlarını Kemeraltı civarında sürdürüyorlardı. Cumhuriyet’ten sonra, İzmir’in yeni burjuva sınıfını oluşturan bazı doktorlar, avukatlar, tüccarlar ve üst düzey bürokratlar, Karantina ile Güzelyalı arasındaki kıyı şeridi üstünde, özellikle de Sadıkbey semtinde yerleştiler. Bu ailelerin büyük bir bölümü, yaşadıkları köşklerin ve yalıların sahipleriydiler. Semtte kiracı olarak oturanların sayısı çok fazla değildi. Bugün, o eski Sadıkbey yok… O eski yalılar yok… O eski aileler de yok… Sadıkbey, şimdilerde kimliksiz bir semt… Rengi solmuş bir fotoğraf karesi… Belleklerden silinmeye başlayan bir imge… Unutulmaya yüz tutmuş bir tarih… Eski semt sakinleri için bir özlem… Yeni semt sakinleri için ise, bir tramvay durağının adından öte bir şey değil. İşte bu kitabın yazılmasındaki amaç; fotoğraflardan, anılardan ve bunları destekleyen belgelerden yararlanarak kent belleğinin oluşmasına katkıda bulunmak, unutulmaya başlanan bir semt tarihini canlı tutmak, gelecek kuşaklara semtin bu dramatik dönüşümünü anımsatmaktır" sözleriyle anlatmış, eski Sadıkbey’e duyulan özlemi dile getirmişti.

Gözden kaçırmayın

Merkezefendi kitap günlerine geri sayım Merkezefendi kitap günlerine geri sayım

Şenocak, “Doğup büyüdüğüm semtime karşı bir sorumluluğum vardı. Semtin geçmişini mümkün olduğunca doğru ve eksiksiz aktarmak... Umarım bu sorumluluğumu yerine getirebilmişimdir” sözleri ile kitabın kendisi için önemini ortaya koymuştu.