Bülent Şenocak'ın "Sadıkbey: Yalıların Dili Olsa" isimli kitabının imza günü Yakın Kitabevi'nde gerçekleşecek.

Yazar Bülent Şenocak'ın "Sadıkbey: Yalıların Dili Olsa" isimli kitabının imza günü 16 Nisan 2022 Cumartesi günü, saat 14.00'te, Yakın Kitapevi gerçekleşecek.

Bülent Şenocak kitabının ortaya çıkış öyküsünü şöyle kitabın arka kapağında şöyle aktarıyor:

"Cumhuriyet’ten önce Türkler ve Yahudiler yaşamlarını Kemeraltı civarında sürdürüyorlardı. Cumhuriyet’ten sonra, İzmir’in yeni burjuva sınıfını oluşturan bazı doktorlar, avukatlar, tüccarlar ve üst düzey bürokratlar, Karantina ile Güzelyalı arasındaki kıyı şeridi üstünde, özellikle de Sadıkbey semtinde yerleştiler. Bu ailelerin büyük bir bölümü, yaşadıkları köşklerin ve yalıların sahipleriydiler. Semtte kiracı olarak oturanlar azınlıktaydı.

Bugün, o eski Sadıkbey yok… O eski yalılar yok… O eski aileler de yok… Sadıkbey, şimdilerde kimliksiz bir semt… Rengi solmuş bir fotoğraf karesi… Belleklerden silinmeye başlayan bir imge… Unutulmaya yüz tutmuş bir tarih… Eski semt sakinleri için bir özlem… Yeni semt sakinleri için ise bir tramvay durağının adından öte bir şey değil…

Gözden kaçırmayın

Eurovision finali saat kaçta, hangi kanalda? Eurovision finali saat kaçta, hangi kanalda?

İşte, bu kitabı yazmaktaki amacım, fotoğraflardan, anılardan ve bunları destekleyen belgelerden yararlanarak kent belleğine katkıda bulunmak, unutulmaya başlanan bir semt tarihini canlı tutmak, gelecek kuşaklara semtin bu dramatik dönüşümünü anımsatmak."