Daha iyi bir burun görünümüne sahip olmak için tercih edilen burun estetiği, kişiye yepyeni bir görünüm kazandırmaktadır. Burun estetiği sadece dış görünüşü göstermek amacıyla değil de solunum ve koku alma gibi sorunlar için de tercih edilebilir. Estetik ameliyatlarında bu gibi konulara da dikkat edilmelidir. Yapılan ufak tefek hatalar koku alma ve solunum sorunlarına yol açabilir.

Ameliyat sonrası rahat nefes alma, eğiklik, burun eti büyümesi, sinüzit gibi rahatsızlıkların da ameliyatla giderilmesi mümkün. Yüz anatomisinde dikkat çeken yerlerden biri olan burun ameliyatlarında estetik ve fonksiyonel olarak başarılı sonuçlar alabilmek için ameliyatın yapıldığı sağlık kurumu ve cerrahın doğru seçilmesi önemlidir. İyi bir şekilde araştırma yapmadan ameliyat kararı alınmamalıdır. 

Burun estetiği ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenlerden biri doktorun ameliyatlarındaki başarı oranıdır. Mutlaka güvenilir bir sağlık kuruluşunda, hastaların memnuniyetinin yüksek olduğu bir doktoru tercih etmelisiniz. Bu ameliyatlarda hastaların şikayetlerine göre uygulanan teknikler ve ameliyat içeriği değişmektedir. Her hastanın burun yapısı ve şikayeti farklı olduğu için çevrenizden duymuş olduğunuz bilgiler yerine doktorunuza danışarak sorularınızı ve endişelerinizi dile getirmelisiniz. 

Burun estetiği ameliyatlarında genel anestezi tercih edilmektedir. Özel durumlarda bu durum değişebilir. Ameliyat süreleri yapılacak müdahalenin içeriğine göre 1.5 ya da 2.5 saat gibi bir sürede gerçekleşebilir. Ameliyatların genel prensibi tamamen burun içi ya da iki burun deliği arasındaki cilt bölümünden yapılan kesitler içerisinden gereken tüm işlemler yapılmaktadır. Kullanılan teknolojiye ve tekniğe göre iyileşme süreci değişmektedir. Burun ameliyatlarında iki tür teknik uygulanır. Bu teknikler açık ve kapalı rinoplasti olarak ikiye ayrılır. 

Burun ameliyatında uygulanan teknikler

Açık rinoplasti 

Burun estetiği tekniklerinden biri açık rinopilasti tekniğidir. Burun ucunda belirgin bir şekilsel bozukluk, asimetrik görünüm gibi ciddi boyuttaki eğriliklere müdahale edilmesi için uygulanan bir yöntemdir. 

Kapalı rinoplasti 

Bu operasyonda sadece müdahale edilmesi gereken bölgelere delik açılır. Bu tekniğe uygun seçilen hastalarda burun ucu tam anlamıyla kaldırılmadığı için çok fazla ödem de oluşmamaktadır. İyileşme daha az kısa sürede gerçekleşir. 

Her iki operasyona da doktorunuz karar vermelidir. Doktorunuzun vereceği karara göre bir işlem uygulanmaktadır. Mutlaka doktorunuzu araştırmalı ve doktorunuza danışmadan herhangi bir müdahale yaptırmamalısınız.