Burun kanaması hemen hemen her yaş grubunda meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Özellikle sıcak havalarda sık rastlanan bu problem pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Dış sebepler ve belli bir rahatsızlığa bağlı olarak meydana gelen kanamalar olabilir. Normal şartlar altında burun kanamaları çok endişelenecek bir durum olmamasına rağmen bazen bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda sık sık tekrarlanması halinde mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. 

Epistaksis olarak adlandırılan bu kanama genellikle burnun iç kısmında yer alan kılcal damarların zarar görmesiyle meydana gelebilir. Pek çok insan ara sıra burun kanaması ile karşı karşıya gelebilir. Bu problemin nedenlerini anlayarak tekrarlanmamasını sağlayabilir veya tekrarlanması halinde nasıl bir tedavi yöntemi uygulayabileceğinizi bilebilirsiniz.

Burun kanaması nedenleri

Burun kanaması nedenleri bir ya da birden fazla neden bağlı olmaktadır. Bu nedenler fiziksel sebeplere ya da herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Burun kanamaları korkutucu bir rahatsızlık olarak görülse de büyütülecek bir rahatsızlık değildir. Ancak sık sık tekrarlanan kanamalar için mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Peki burun kanaması neden olur? 

Bu kanama  genellikle sıcak havalarda görülür. Bunun yanında soğuk hava ya da zedelenmelere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Fiziksel olarak meydana gelen kanamalar; burun karıştırma, buruna alınan darbeler, burunda yabancı cisim gibi sebeplerdir. Hastalık ya da diğer sebeplere bağlı olarak meydana gelen kanamalar ise kuru havalar,akut sinüzit, alerjiler, yüksek tansiyon, aspirin kullanımı, hemofili, kan inceltici ilaçlar, soğuk algınlığı, kokain kullanımı, lösemi, yeni geçirilmiş burun ameliyatı, gebelik ve hormonal nedenler gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. 

burun kanaması

Burun kanaması nasıl durdurulur

Kanama belirtileri çok şiddetli olmadığı sürece basit bir pansumanla durdurulabilir. Başlı başına bir belirti olmasa da altında yatmakta olan bir hastalık varsa belirtileri değişebilir. Baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi belirtiler varsa mutlaka doktora başvurunuz. Kanamalar tek bir taraftan olsa da ön ve arka taraftan da meydana gelebilmektedir. Nitekim gözlemleyebileceğiniz bazı belirtiler durumunda doğrudan bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bu belirtiler şu şekilde olmaktadır: Aşırı kanama, kanamadan dolayı solunum yolu enfeksiyonu, tek taraflı ve sık görülen kanamalar gibi belirtileri yaşamanız halinde doktora başvurunuz.