İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı üçüncü bileşimine, Bornova Kazımdirik Mahallesi’nde açılacak akaryakıt istasyonuna yönelik yapılan itirazlar gündeme geldi.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı Mayıs ayı üçüncü oturumu Meclis Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.
 Forum Bornova karşısında villaların bulunduğu alanda “Akaryakıt ve Servis İstasyonu Alanı" açılması için ruhsat verilmesi konusunda yapılan itirazlar AK Parti ve CHP arasında tartışmalara neden oldu.
 
AK Parti, karara itira ederken CHP    kararın mevzuata uygun olduğu söylendi.

MISIRLI: BÖLGE HALKI İSTEMİYOR 
AK Partili meclis üyesi Fikret Mısırlı,  “4. maddedeki konuyla ilgi biz burada çevre ve sağlığa göre oy verilmesini istiyoruz. Burada yani tam Forum Bornova’nın karşısındaki tek katlı binaların arasında bir akaryakıt istasyonu ve LPG istasyonu açılması isteniyor. Konunun burada gelen sürecine baktığımızda bir dizi olaylar oldu. Burada yaşayan insanlar bu istasyonun açılmaması hususunda belediyeye itiraz ettiler. Dikkat ediyorum. Buranın imar yönünden 1 sene önce hazırlanıp sanki burada ruhsat verilsin diye UKOME kararları alınmış. Bu imar yönünden de yanlış. Benzin istasyonlarının bulunduğu yerin 2 tarafından geçen yol var. O yolar trafiğe kapalı görünüyor ama bu mümkün değil. Biz bu kararı neden hala ısrarcı bir şekilde almaya çalışıyoruz ve mağduriyetleri görmezden geliyoruz anlamıyorum. Biz illa da birilerine bu ruhsatı vereceksek neden meclise kadar geliyor bu? Bu noktada şaibeler var. Biz aylardır komisyonlarda herhangi birine ruhsat verilsin diye uğraşıyoruz. Hukuksuz ve imara aykırı bir ruhsat. Biz İBB mevzuatlarına aykırı olarak 2 bin 500 metrekare yere hem akaryakıt hem de LPG istasyonu ruhsatı veriyoruz. Biz AK Parti Grubu olarak bundan rahatsızız “dedi.

ŞİMŞEK: OYUM OLUMSUZDUR
MHP’li meclis üyesi Hakan Şimşek, “İtirazların değerlendirilmesiyle ilgili komisyon raporları var. Bu alanda, daha önce konut imarı olan bu alanda akaryakıt istasyonu yapılmasının istenmesini noktasında… Gerekçe olarak burada vatandaşın itirazı geçse de daha önce alınmış olan kararlarla ilgili meclis üyelerine bilgi verilmedi. Komisyondan oy birliğiyle geçtiği için meclis üyeleri de ona veriyor. Ama vatandaşlar nezdinde incelendiğinde zorlama bir karar olarak görülüyor. Benim oyum olumsuzdur” diye konuştu. 

Gözden kaçırmayın

Sektöründe eşsiz iki fuar İzmir'de başladı Sektöründe eşsiz iki fuar İzmir'de başladı


ÇALIŞKAN:  KURALLARA UYMAMAKTADIR
AK Partili meclis üyesi Erhan Çalışkan, “ Kararla ilgi 2 noktaya dikkat çekmek istiyorum. Birincisi, mevcut imar durumuyla buradaki alanın büyüklüğü konut alanı olarak yer alan yani şu anki imar planında bin 632 metrekare konut alanı var. Kamuya kalacak alanla birlikte bin metrekare. Ama şu anda yapacağımız değişiklikle birlikte 2 in metrekare benzin istasyonuna verilecek ve kamuya verilen alan azalacak. Kamu zararı sadece parasal bir kayıp değildir. Bir kamu varlığının azalması a kamu zararını oluşturur. Bu nedenle buradaki imar uygulamasına dava söz konusu olursa kimlerin evet kimlerin hayır dediğinin bilinmesi gerekiyor. İkincisi… 2013 yönetmeliğinde akaryakıt LPG alanının en az 2 bin metrekare, akaryakıt servis alanının en az 2 bin metrekare ve akaryakıt-LPG servis alanının en az 2 bin 500 metrekare olması gerekiyor. Bu bizim aldığımız karar. Alınacak karar, 2 bin 500 metrekare kuralına uymamaktadır” şeklinde konuştu.


TAŞTAN: BORNOVA BELEDİYESİNİN İTİRAZI VAR
AK Partili meclis üyesi Fatih Taştan ise; “Kendi ilçem olması nedeniyle konuya hakimim. Bornova Belediyesi’nin de bu konuya resmi bir itirazı var. Çünkü bu meseleyle kapatılacak olan sokakların bir tanesinde Bornova Belediyesi’nin yapacağı en büyük projelerin biri yer alıyor. Burada başka bir faktör daha var. O da 2013 yılında çıkan meclis maddesinde 40 metre çekme mesafesinin kavşaklardan olması gerektiği ifade edilir. Bu şekilde Forum Bornova’nın giriş kapısı kavşaktır ve 4 metre dahi yoktur.  Bölge halkı özellikle bu konuyla alakalı olarak da meclise gelip konuşmak istediklerini ifade ettiler. Ben buna gerek olmadığını söyledim” dedi.


AYDIN: KRİTERLERE AYKIRILIK YOKTUR
CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın,  “İtirazlara yargı yolu açıktır. Şu durumu tespit edelim. Verileri alt alta sıralayalım. 2021 tarihli meclis kararıyla bu önerge kabul edildi. Bu önerge kabul edilirken 5 komisyon tarafınsan da uygun görülmüş. O zaman da aynı tartışmalar vardı. O zaman bir kısım haklı endişeleri karşılamak için bazı şeyler eklemiştik. UKOME görüşünün alınmasını istemiştik. Bu kayıt, bahsedilen yollarla ilgili tartışmaları azaltmıştı.  Yine de bu itiraz aşamasında Bornova Belediyemizin bir tereddüdü vardı ve bu noktada itiraz etmişti. Parselin yanında bulunan 100 metrekare civarında küçük bir bölüm vardı ve bu bölümün ileride belediye için bir kamulaştırma yükü çıkarabileceğini düşünmüşlerdi. İmar Komisyonu bunu da haklı buldu ve bir değişiklik getirdik Aralık ayı kararına. Yani burada bahsedilen eleştirileri bu şekilde karşılamak mümkün. UKOME kararının hukuka uygunluğuna tartışmak meclisin değil mahkemelerin kararıdır. Eğer UKOME kararı yasalara aykırıysa bunun dava yolu vardır. Biz meclis olarak diğer kurumların aldığı kararla iptal edilmedikçe uygulamak zorundayız. Bizim belediyemizin de içinde bulunduğu kurum tarafından alınan bir karar eleştirilebilir ama yerindeliğini tartışmak başka bir şey. Kavşak ve yol mesafesi tartışıldı. Haklılar. Bu tartışmaları İmar Komisyonu daima imar planları üzerinden yapar. Önümüzdeki itirazlara konu, Bornova Belediyesi’nin itirazında belirttiği itirazında belirttiği tereddüttü gideren değişiklik dışındaki şeyleri bu planın içerisindeki düzenlemeyi imar komisyonu raporundaki değişiklik karşılamış oluyor. Bu kararı kriterlere uygun olmadığı için reddetmek başka bir şey kriterlere uygun olmadığı için reddetmek başka bir şey. Çevre ve Sağlık Komisyonu da kriterlere uymaması değil yerindeliği konusunda bir görüş bildirmiştir. Yani kriterler bakımından bir aykırılık yoktur. Bu nedenle Aralık ayında kabul edilmiştir” diye konuştu. 

SALONU TERK ETTİLER
Yaşanan tartışmalar sonrasında AK Partili birçok meclis üyesi salonda yeter sayısı bulunmadığı söyleyerek  oylama yapılmamasını talep etti. 
Bu talebin kabul görmemesinin ardıbdan bazı AK Partili meclis üyeleri tepki göstererek salonu terk etti.