05.04.2021, 08:18

Büyükşehir, şirket yönetim kadrolarında revizyona mı gidiyor?

30 Ekim’de yaşanan depremin ardından, devletin tüm kurumları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediyeleri el ele vererek, vatandaşın acısını en aza indirmek için örnek bir çalışma sergiledi. Hem CHP’li belediye başkanları hem ilgili Bakanlar hem de AK Parti’nin İzmir’deki temsilcileri, depremi siyasi malzeme yapmama konusunda ortak bir duruş sergiledi. Depremin açtığı yaralar, siyasi bir bulaş olmadan sarıldı. Bir taraftan pandemi ile mücadele, diğer yandan deprem nedeniyle evini kaybeden vatandaşlarımızı kalıcı konutlara yerleştirmek için çalışmalar sürerken İzmirliler bir de sel baskınıyla sarsıldı. Birçok ev, işyeri selden dolayı hasar gördü. Kıyı kesimlerimizde yaşanan fırtına, tekneleri alabora etti, çatıları uçurdu, balıkçıları ciddi kayıplara uğrattı. İzmirliler, ‘Gök taşı ne zaman düşecek’ diye düşünürken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bürokratları tüm imkanlarıyla sahada 7/24 hizmet verdi. Gıda’dan temizlik ve hijyen malzemelerine, temizlik desteğinden, eğitim desteğine, esnafa, öğrenciye, emekliye, işçiye, memura toplumun her kesimin ihtiyaçları doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını sundular. Bu süreçte tabi ki altyapı ve kente dair de birçok proje üzerinde de çalışıldı. Kemeraltı su baskınlarını önleme, atık su tesis kapasitelerinin artırılması, asfaltlama çalışmaları gibi birçok yatırıma imza atıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ekibi tıkır tıkır çalıştı. Süreçte Başkan Tunç Soyer başta olmak üzere Genel Sekreter Buğra Gökçe, Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan İzmir genelinde başarılarıyla konuşuldu. Başarıyla yürütülen bu süreçte tabi ki İzmir Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinin ve şirket yönetim kurulu başkanlarının da büyük payı var. Özellikle İzbeton, İzelman ve İzenerji şirketleri de belediyeyle ahenk içinde tıkır tıkır çalıştı fakat edindiğim bilgilere göre, İzmir Büyükşehir Belediyesinin, belediye şirketlerinin yönetim kurulu başkanları ve genel müdürlerini kapsayan bir revizyona gideceği iddia ediliyor.

KİM, NEREYE GİDİYOR ?

Gerçekleşecek olan revizyonun İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İzbeton A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Heval Savaş Kaya ile başlanması kulislerde konuşulanların başında yer alıyor. Kaya hakkında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in verdiği revizyon kararında, Kaya’nın şirketten ihale alan firmalarla bir takım sorunlar yaşamasının etkili olduğu iddia ediliyor. Öte yandan büyükşehir kulislerinde İzbeton’un başına yabancı birinin değil yine İzmir Büyükşehir Belediye bünyesinde bulunan İzelman A.Ş’nin Genel Müdürü Burak Alp Ersen’in geçeceği konuşuluyor. İddialara göre Büyükşehir’in iki etkin ismi Genel Sekreter Buğra Gökçe ve Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu’nun şirketlerin yönetim kadrolarını belirleme sürecinde etkin rol alacakları konuşuluyor. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2 önemli isminin arasında, yönetici atamalarıyla ilgili soğuk rüzgarlar estiği de ifade ediliyor. Mustafa Özuslu’nun okul arkadaşının İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne koordinatör olarak atanacağı, Başkan Tunç Soyer ile belediye şirketleri arasında mali, idari ve istihdama yönelik süreci yöneteceği Büyükşehir’den yansıyan bilgiler arasında yer alıyor.

 

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE KOMİSYON SEÇİMLERİ

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi geçtiğimiz yıl Nisan, Mayıs, Haziran aylarında Kovid salgını nedeniyle toplanamamış, 2020 yılı Nisan ayında yapılması gereken komisyon üyeleri ve encümen seçimleri 2020 yılı Temmuz ayında yapılabilmişti. Temmuz meclisinde yapılan seçimlerde, komisyon ve encümen üyeleri 1 yıl süre ile görev yapmak için seçilmişlerdi. Bu yılın Temmuz ayında yapılması öngörülen komisyon ve encümen seçimleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm belediye başkanlıklarına göndermiş olduğu yazı ile birliğin sağlanması amacıyla komisyon ve encümen seçimlerinin Nisan ayında yapılması yönünde görüş bildirmişti. Bu durumda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde grubu bulunan siyasi parti grup başkanvekilleri kendi aralarında yapmış olduğu toplantılarda son komisyon ve encümen seçimlerinin Nisan ayında değil, Temmuz ayında yapılması yönünde görüş birliğine varmış olmalarına rağmen, toplantı yaparak, seçimlerinin tekrar Temmuz’da yapılması konusunda hemfikir olmuştu. Ancak, aldığım duyumlara göre, CHP grubu içinde Soyer ve Özuslu muhalifi bir kısım meclis üyesi ve Büyükşehir’deki bir kısım bürokratın seçimlerin Nisan ayında yapılması yönündeki taleplerini alan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer nihai kararını vererek, seçimlerin Nisan ayında yapılacağını duyurdu. Hemen herkes bilir ki, Büyükşehirlerin en önemli komisyonu ‘İmar’ komisyonudur. Herkes bu komisyona seçilebilmek için birbiriyle yarışır, ittifaklar oluşturur. Bu kapsamda Başkanvekili Özuslu, her meclis üyesine tek tek hangi komisyonda yer almak istediğine dair bir anket gerçekleştirdi. Bu anket basına da yansıdı. Edindiğim bilgilere göre Cindi Canpolat, İmar Komisyonu eski Başkanı Ufuk Yörük, Nilüfer Bakoğlu CHP kanadından İmar ve Bayındırlık Komisyonunda yer almak isteyenlerin başında geliyor. Komisyon başkanı Erhan Uzunoğlu’nun ise genel memnuniyet nedeniyle komisyon başkanlığına devam edeceği öngörülüyor. Öte yandan encümen seçimlerinde ciddi bir savaş yaşanmaya başlandığı da kulislere yansıyanlar arasında yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı ilk birleşiminde gerçekleşecek olan seçimlerde ayrıca mecliste en önemli görevlerden biri olan birinci ve ikinci meclis başkanvekilleri de belirlenecek. Şu anda Soyer’in birinci vekili Mustafa Özuslu, ikinci vekili ise Çiğli Meclis Üyesi, eski Bakan Suat Çağlayan. Edindiğim bilgiler, Soyer’in en güvendiği isimlerden olan Özuslu’nun birinci başkanvekilliği görevinde devam edeceği, ikinci başkanvekilinin ise değiştirilerek yerine bir kadın meclisinin üyesinin getirileceği yönünde. İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde 2 başkanvekilinden biri mutlaka kadın olurdu, bu durum da hem meclis üyeleri hem de partililer tarafından takdir toplardı. Tekrar bu doğru ve eşitlikçi uygulamaya dönüş, CHP tabanında şimdiden heyecan yaratmış durumda.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@