05.09.2021, 20:06

Büyüsen bir dert büyümesen ayrı dert

Geçen hafta içerisinde, 2. çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Rekor seviyede olan büyüme rakamları ilan edilince, herkes kendi bakış tarzına ya da mevcut veriyi kendi amaçları için (ya çok abartarak ya da çok yererek) kendini güçlendirecek bir konuma getirecek açıklamalarda bulundu. Birincisi, alışık olduğumuz bu durum, artık herkesi yormaya başladı. İkinci ise vatandaşın kafası allak bullak oldu. (Her zamanki gibi) 


PEKİ GERÇEKTE NE OLDU? 
Komik bir başlıkta olsa söyleyelim. Türkiye ikinci çeyrekte (Nisan Mayıs ve Haziran) yüzde 21,7 oranında büyüdü. Rakama bakınca rekor büyüme mi?  Evet rekor büyüme. Detayları ile incelendiğinde (yerenler için söyleyeyim) Türkiye rekor büyüme gerçekleşmemiş mi? Hayır. Rekor değil. Bu iki ifade de doğru ve ilginç olan ise her iki tarafta doğru söylüyor ve veriler gerçek veriler. 


AMA ŞU BİLİNSİN 


Türkiye, detaylı analiz yapıldığında da normal büyüme koşulları içerisinde büyük bir büyüme rakamını yakalamış ama (rekor değil) 


AŞIRI ELEŞTİRENLERE SÖYLEYEYİM 


Ne yani, Türkiye büyümese miydi? Büyüdü. Rekor büyüme mi? Rakamları genel değerlendirme ile bakarsak, rekor büyüme hem de bal gibi AMMA VELAKİN. 


AŞIRI ABARTANLARA SÖYLEYEYİM


Ana hatları ile rekor büyüme olan yüzde 21,7 konjonktür ve geriye yönelik 2019-2020 ve 2021 değerleri ile analiz edildiğinde, rekor büyüme gerçekleşmedi ama büyük bir büyüme gerçekleşti.  Türkiye koşulları bağlamında gerçekleşen bu büyüme oranları gerçekten büyük bir başarıdır. 


DERSENİZ Kİ 


Bir öyle, bir böyle… Sen neyin kafasını yaşıyorsun? Anlatayım o zaman 

mutlu yılmaz köşe

KONUŞACAKSAK BU TABLODAN KONUŞALIM 
2020 yılı özellikle ilgili dönemler (2. çeyrek) korona etkisini şiddetli gördüğümüz yıllardı ki, buradaki düşüş, ,4 seviyesinde ve önceki dönemde gerçekleşen % -1,6 ya göre. Ama analimizde,2021 yılını değerlendirirsek, baz etkisi yani bir önceki ve ondan önceki gerilemelerin etkisi, büyüme oranlarını rekor seviyede göstermekte. 


DEMEM O Kİ 


Rekor büyüme de baz etkisi de rekor seviyede. 


MADEM ÖYLE 


O zaman GSYİH değerlerine bakalım. 2020 ‘yi aradan çıkarırsak (baz etkisinden kurtarmak için), 2019 yılında 429 milyar TL olan gelir ile 2021’deki 468 milyar TL olan gelirimizi  karşılaştırdığımız zaman büyümenin olduğu, fakat rekor seviyede olmadığını görüyoruz.


BU ARADA


Büyürken, kalkınıyor muyuz? Fakirleştiren bir büyüme mi yaşıyoruz? Büyümenin ekonomik birimler arasında dağılımı eşit mi? Tüm bunların ayrı bir tartışma konusu olduğunu da ayrıca söylemek isterim. 


NOT: TRY yerine, TL yazmak, daha anlaşılır ve kolay geldi. 
SONUÇ: Yorum ve analizlerde de aşırılıktan sıyrılıp, resmi tam betimlersek belki o zaman birbirimizi daha iyi anlarız. 


 

Yorumlar