07.10.2017, 08:49

Buzağı yetiştirme

Buzağı yetiştirme

 

Buzağılar sürünün geleceğidir. İyi beslenmiş buzağılar ise "iyi bir sürü" oluşturmanın temelidir.  O sebeple buzağı yetiştirmeye "doğru adımla" başlamak başlıca koşuldur. 

Doğru adımla başlamak buzağının hayatta kalmasını sağlamak ile başlar. Ancak; devamını doğru getirmek gerekir.  Buzağı süt içen bir yavru olup, onu ilk 2 ay içinde tamamen geviş getiren ve artık süt içmeyen bir hale getirmeliyiz.  Bu dönemde iki büyük problemden buzağılarımızı uzak tutmalıyız.  İshal ve öksürük.  Doğru besleme,  ishal ve öksürükten koruma ile buzağı iki aylıkken 100 kg canlı ağırlığa ulaşabilirse atılan adımlar doğrudur.  Buzağılar sütten kesildiklerinde doğum ağırlıklarının en az iki katına ulaşmış olmalıdırlar. 

İlerideki performansları için daha yüksek bir ağırlığa ulaşmalarının büyük yararı olduğu bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur.  Verilen, önerilen süt ya da buzağı mamasının üzerindeki  miktarlarda almalarını sağlarsak sütten kesme ağırlığı 100 kg olmakta ve hatta bu rakamı geçmektedir. 

Buzağının hayatta kalmasını  sağladıktan ve buzağıyı geviş getiren hale getirdikten sonra en önemli işimiz hedeflenen büyüme parametrelerine ulaşmaktır. 

Sütten kesme ağırlığı 100 kg, 6 aylık canlı ağırlığı 200 kg veya üzerinde olmalıdır.

İlk 6 ay çok önemlidir. Bir sağmal ineğin tahminen, yaşamının yüzde 8 ini oluşturan ilk 6 aylık dönem ergin ağırlığının yüzde 25 inin, boyunun ise %54 ünün oluştuğu dönemdir.

Kemik ve kas gelişimi 0-6 aylık yaşam diliminde en üst seviyededir.  İneğin gelecekteki yapısını bu dönem belirler ve 0-6 aylıkken yaşanan büyüme geriliği, eksikliği kesinlikle ileride telafi edilemez.  Sütten kesilene kadar, yani ilk 2 ay içinde 100 kg, 6 aylıkken ise 200 kg olan dişi buzağıların inek olunca daha çok süt verdikleri gözlenmiştir.

Sağlıklı, verimli, verimlilik ömrü uzun inekler için sürüdeki buzağıları hasta etmeden ve iyi besleyerek büyütmemiz gerekir.  Hasta olmamalarını doğru barınak, kuru ve temiz ortam, koruyucu hekimlik uygulamaları ile sağlarız.

Hızlı büyüme için daha çok süt veya buzağı maması almalarını sağlamalıyız.

Tekrar edelim ve hiçbir zaman aklımızdan çıkmasın.  Buzağının ilk 6 ayda büyümede geri kalması daha sonra telafi edilemez. 

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@