Gıda muhafazası oldukça önemli bir konu. Aksi halde, çoğu gıda bozularak ziyan olabilir. Yanlış gıda muhafazası yiyeceklerin çabuk bozulup ya da tatsız bir hale gelmesine sebep olur. Buzdolabı yiyecekleri daha uzun ömürlü saklamamıza yardımcı olan ve bugün her evin vazgeçilmezi olan bir beyaz eşyadır. Bazı yiyecekleri günlü hayatta buzdolabı olmadan muhafaza etmek neredeyse imkansızdır. Çünkü onun sağladığı koşulları başka hiçbir yerde bulamayız. Ancak, bazı gıdaları buzdolabında saklamak ömürlerini uzatmak yerine kısaltabilir. Genel olarak gıdaların tümü buzdolabında saklanmaya uygun olsa da, bazıları kesinlikle dışarıda muhafaza edilmelidir.

Buzdolabında saklamamız gereken gıdalar neler?

  • Avokado. Sabah kahvaltılarının eşlikçisi bu tropikal meyvenin olgunlaşana dek buzdolabı dışında muhafaza edilmesi tavsiye edilir. Gıda olgunlaştıktan sonra dilerseniz buzdolabında saklayabilirsiniz. 
  • Domates. Hem yemeklerin hem de kahvaltıların vazgeçilmezi olan domates, buzdolabında saklandığında tadını ve dokusunu kaybeder. Bu önemli gıda mümkünse ne güneş altında ne de soğukta muhafaza edilmelidir. Tıpkı avokado gibi olgunlaşıncaya dek oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ayrıca, soğuk domatesin maalesef pek bir tadı yok.
  • Sarımsak ve soğan. Taze soğan ve sarımsak, buzdolabında muhafaza edildiğinde nemini ve dokusunu kaybeder. Buzdolabının aksine, serin ve karanlık bir odada saklayabilirsiniz. Eğer sarımsak ve soğan dilimlenmişse, hava geçirmeyen bir kapta buzdolabında muhafaza edilebilir. 
  • Soslar. Ketçap ve hardal gibi çeşitli soslar da buzdolabında muhafaza edilmemesi gereken gıda listesi içinde yer alıyor. Salata sosları ve diğer sıcak soslar için de aynı kural geçerlidir.
  • Tropikal meyveler. Ananastan mangoya, ejder meyvesinden hindistan cevizine, çeşitli tropikal meyveler de buzdolabı koşullarında muhafaza edilmemeli. Avokado ve domates gibi, bu meyveler de oda sıcaklığında saklanması gereken gıda listesinde yerini alır. 
  • Yağlar. Eğer buzdolabınızda halihazırda muhafaza ettiğiniz yağlar varsa, derhal dışarı çıkarmanız iyi olacaktır. Yağı, buzdolabında olduğu gibi soğuk bir yerde saklamak katılaşmasına ve tadını kaybetmesine sebep olur. Fakat, aynı zamanda yine yağın bozulmaması için sıcak bir yerde de muhafaza etmemeniz gerekli. Serin ve karanlık bir odada muhafaza etmek en sağlıklı ve doğru seçim olacaktır.
  • Çekirdekli meyveler. Nektarin, şeftali ve kayısı gibi çekirdeği olan meyveler de buzdolabında saklanmamalıdır. Oda sıcaklığında muhafaza etmek onları olabildiğince taze tutarken, buzdolabı meyvelerin kurumasına yol açar. Güneş ışığı almayan ve serin bir yerde saklamaya özen gösterin.