Buzdolabını temizlerken hangi adımlar uygulanmalıdır? İşte, püf noktalarıyla birlikte buzdolabı temizleme adımları...

Evin olmazsa olmazları arasında yer alan buzdolabı, düzenli olarak doğru yöntemlerle temizlenmezse birçok sağlık sorununa neden olabilir. Günlük beslenmemizde tükettiğimiz birçok gıdayı buzdolabında saklarız ve temiz olmayan buzdolabı, besinlerin yapısını bozabilir. Peki, buzdolabı temizliği nasıl yapılır? Buzdolabını temizlerken hangi adımlar uygulanmalıdır? İşte, püf noktalarıyla birlikte buzdolabı temizleme adımları... 

1. KONTROL VE ÖN TEMİZLİK 

Buzdolabını temizlemeye başlamadan önce mutlaka fişini çekin. Buzdolabındaki tüm malzemeleri yakındaki mutfak tezgahının üzerine çıkartın ve içini tamamen boşaltın. Eğer tarihi geçmiş gıdalar varsa, bunları çöpe atın. Tezgahınız güneş görüyorsa, altına bez sererek soğukluğu muhafaza edin. Buzdolabının içindeki çıkarılabilir bölümleri de çıkartın. Özellikle yumurta rafları, sebzelik ve kapakta yer alan bölmeleri tezgahın üzerine alın.

2. ÇIKARILAN RAFLARI YIKAMAK 

Gözden kaçırmayın

Bilim insanları başarılı flörtün ‘sırrını’ açıkladı Bilim insanları başarılı flörtün ‘sırrını’ açıkladı

Buzdolabından çıkarttığınız raf gibi bölmeleri elinizle yıkayın. Yumuşak bir sünger yardımıyla, bölmelere yapışan kimyasalları da güzel bir şekilde çıkartın. Bu parçaları bulaşık makinesinde yıkamak yerine elinizde yıkayın. Yıkadıktan sonra ters çevirerek kurutun.

3. BUZDOLABININ İÇİNİ TEMİZLEMEK 

Buzdolabını temizlerken sünger veya yumuşak bir bez kullanmaya özen gösterin. Metal temizleme süngerleri, buzdolabının çizilmesine neden olur. Buzdolabını kokusuz ve sıvı deterjanla temizleyin. Veya evde kendi deterjanınızı da hazırlayabilirsiniz.

Buzdolabının içi için; Küçük bir kovanın yarısına su doldurun. Üzerine 2 yemek kaşığı karbonat veya 4 yemek kaşığı sirke koyun ve karıştırın. Bu karışımı süngerle kullanabilir, buzdolabının içini temizleyebilirsiniz.

Dondurucu için; Fısfıs şişelerinin içerisine 1 yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı sirke ekleyerek çalkalayın. Bu karışımı dondurucunun her köşesine sıkın ve süngerle temizleyin.

Buzdolabı lastikleri için; Buzdolabının açılıp kapanmasına yardımcı olan lastik kısımları da zamanla kirlenebilir. Bu kirlerden kurtulmak için, bir diş fırçasını ıslatın ve üzerine karbonat dökün. Lastikleri diş fırçasıyla ovarak temizleyin.

Buzdolabının dışı için; Buzdolabının dışını da sıvı deterjanla silebilirsiniz. Ancak bu aşamada süngerin yumuşak kısmını kullanmaya özen gösterin. Deterjanla sildikten sonra nemli temiz bir bezle tekrar silin. Ardından kuru bezle kurulayın.

4. KURULAMA 

Buzdolabının içini tekrar temiz, nemli bir bezle silin. Ardından kurulama beziyle kurutabilir veya kapaklarını açık bırakarak kurumasını sağlayabilirsiniz. Buzdolabına yiyecekleri yerleştirmeden önce, tamamen kuruduğundan emin olun.

5. BESİNLERİ YERLEŞTİRMEK 

Buzdolabını tamamen temizleyip kuruttuğunuzda besinleri yerleştirme işlemine geçebilirsiniz. Daha önce dediğimiz gibi, tarihi geçen yiyecekleri mutlaka atın. Ürünleri, uygun şekilde buzdolabına yerleştirin. Kapağını kapattıktan sonra fişe takın.

6. GÜZEL KOKMASINI SAĞLAMAK 

Eğer temizleme işleminin ardından buzdolabının güzel kokmasını istiyorsanız, yeni çekilmiş kahveyi küçük bir kaba koyun. Bu kabı, buzdolabı raflarının arkasına yerleştirin. Böylece buzdolabınız taze kahve kokacaktır. Kahve kokusu sevmiyorsanız, aynı işlemi vanilya ile yapabilirsiniz.

BESİNLERİN TAZE KALMASINI SAĞLAMANIN PÜF NOKTALARI 

Peynirleri önce yağlı kağıda ardından alüminyum folyoya sararak buzdolabının orta raflarında saklamalısınız.

Krema, yoğurt gibi süt ürünlerini saklamak için en uygun yer orta raflardır.

Yumurtaları, raflara sivri ucu aşağı gelecek şekilde yerleştirin.

Sütleri, buzdolabının en soğuk bölümü olan en alt rafa yerleştirmelisiniz.

Sebzeler, nemli ortamlarda daha uzun süre taze kalırlar. Bu yüzden buzdolabında bulunan sebze çekmeceleri, sebzeler için idealdir. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise, sebzeleri buzdolabına yıkamadan koymaktır.

Meyveleri de sebzeler gibi en alt çekmecede saklamak gerekir. Uzun süre tazeliğini korumak için, yıkamadan yerleştirin.

Salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri için en uygun yer, buzdolabının en üstünde bulunan et çekmecesidir.

Ketçap, mayonez, sarımsak, sirke, tuz gibi koruyucular fazla soğuğa ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden buzdolabının kapak bölümündeki bölmeler, bu tür besinler için idealdir.

Hazır aldığınız meyve sularını da buzdolabının kapak bölümünde saklayın.

Artan yemekleri saklarken mutlaka kapağının kapalı olmasına dikkat edin. Etli yemekler kapalı bir şekilde 3-4 gün, zeytinyağlılar ise 5-6 gün tazeliğini korurlar.