Çalışma masası ister ofiste ister bir evde olsun, bireyler yaşamlarının çoğunu masalarında geçirebilir ve bu da dağınık bir masa düzenini, karmaşayı ve sıkışıklığı beraberinde getirebilir. Düzensiz dosyalar, evrak yığınları ve genel kargaşadan sık sık bunalıyorsanız ve bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız aşağıda verilen yapılacaklar, öneriler ve tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

Düzenli çalışma masası için öneriler

Düzenli çalışma masası için öneriler ve yapılacaklar ile siz de daha düzenli bir yaşama sahip olabilirsiniz. İşte düzenli çalışma masası için yapılacaklar:

  • Çalışma masasındaki eşyaların önceliğini belirleyin

Düzenli bir çalışma masası elde etmek için yapılacaklar listesinde birinci sırada en çok kullandığınız eşyaların farkına varmak yer alıyor. Öncelikle masanızın üzerinde yer kaplayan tüm eşyaların gerçekten ne kadarına ihtiyacınız olduğunu gözden geçirin. Daha sonra hafta başında gereksiz gördüğünüz öğeleri masaüstünüzden kaldırın. Masanızda çalışırken, diğer eşyalardan yalnızca ihtiyaç duyduklarınızı o an alıp kullanın ve kullandıktan sonra geri yerine bırakın. Haftanın sonunda, yerde duran her şeyi ne sıklıkla kullandığınızı düşünün ve bu sıklığa göre onlara yeni bir yer bulun.

  • Çalışma düzeninize ve akışına göre hareket edin

Çalışma masası organize etme önerilerinde ikinci sırada çalışma düzenini tanımak bulunuyor. Birçok insanın soldan sağa hareket etme eğilimi vardır. Bu, gelen öğelerin solda ve giden öğelerin sağda bulunması anlamına gelir. Eğer siz de soldan sağa çalıştığınızı fark ettiyseniz çalışma masanızın ortasındaki boş alanın soluna ve sağına eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Masanızı düzenlemenin en iyi yolu, nasıl çalıştığınıza bağlıdır ve size doğal ve sade hissettiren bir yol bulana kadar çeşitli düzenlemelerle denemeler yapmanız da çok doğal olacaktır.

  •  Alandan tasarruf edin

Masa organize etmek için sayılan önerilerden sonuncusu alandan tasarruf etmekle alakalıdır. Evrakları imzalamanız veya dağıtmanız gerektiğinde ancak boş alanınız olmadığında stres seviyeniz artabilir. Çalışma masasının bir bölümünü park edilmeyen bölge olarak belirleyin ve üzerinde çalışmadığınız zamanlarda eşyaların orada durmasına izin vermemeyi alışkanlık haline getirin. Bu ipucu, bir duvar rafı almak ve onu gerekli olmayan dosyaları ve diğer öğeleri barındırmak için kullanmak gibi değişiklikler yapmanızı gerektirebilir.