Akaryakıt ve doğal gaza gelen zamlar domino etkisi yarattı.


Akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarına peş peşe zam gelirken, sanayiciler de üretim maliyetlerini etikete yansıtmaya başladı. Ekim ayının başında yüzde 21 zam gören cam fiyatlarına yüzde 40 daha zam yapıldı.
Savaşın sadece cephede verilmediğine dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, “Avrupa ve diğer ülkelerde üretim durduğu için şu anda ihracatta büyük bir talep var. Bu talepten kaynaklı maalesef içerideki bazı üretici ve depocular işi istismar ederek olay fırsatçılık boyutuna dönüştürüyorlar. Kendilerince döviz ve kurdaki artışları bahane göstererek fiyat artırıyorlar. Fakat bu artışların kur ve dövizle alakasının olmadığını görüyoruz. Bu durum piyasaları kötü etkiliyor. Yalnızca bu sektör değil gıda sektörü üzerinde de aynı durum söz konusu olmuştu. Hükümetimiz bu durumun farkında aynı zamanda Ticaret Bakanlığımız da bu konularda çok hassas. Sektördeki bu fiyat artışları takip ediliyor. Gerekli noktalarda da müdahalede edilecektir. Savaş sadece cephede verilmez” diye konuştu.


ÜRETİCİLER YURT İÇİNE MAL VERMİYOR


İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, “ Sektörümüzde cam önemli bir ürün ve gider kalemini oluşturuyor. İnşaat maliyetlerimiz son bir yılda yüzde 100 arttı. Hatta bazı kalemlere bakınca da yüzde 200 yüzü geçmiş durumdalar. Bu fiyat artışların başında da cam geliyor. Dünyada pandemi nedeniyle üretim ve tedarik zinciri birçok ülkede kırıldı. Cam üretimi nazarında bakarsak Türkiye bu üretim faaliyetlerini durdurmadı ve çok ciddi bir ihracat yaptı. Doların aşırı yükselmesi neticesinde hiçbir üretici iç piyasaya mal vermek istemiyor. Üretici malını yurt dışına 100 dolara satarken iç piyasaya haliyle 80 dolara vermiyorlar, vermek de istemiyorlar. Bu sürecin daha ne kadar devam edeceğiyle alakalı hiçbir öngörüde bulunamıyoruz. Ne olacağını bizde bilmiyoruz” dedi.

cam islam yıldırım


SÜRECİ PANDEMİ BELİRLEYECEK


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Üretim gerçekleştiren birçok sektör ham madde ve tedarik konusunda sıkıntılar yaşıyor. Gerek ham madde bulmak, gerekse bulunduğunda fiyatların çok yüksek olmasından şikâyetçi olunuyor. Pandemi sebebi ile yapılamayan ticaretin sonrasında düşen ham madde fiyatları ve taşımacılık fiyatları, sınırların açılması ile birlikte çok ciddi oranlarda artmıştı. İthalatta ilk sırada yer alan Çin'den, Avrupa'ya 40'lik bir konteynerin taşınmasının maliyeti neredeyse 4 katına kadar çıkmıştı. Pandemi ile birlikte yaşadığımız hiçbir şey normal olmadığı gibi bu da normal değil. Ancak, küresel ticarette bozulmalar nedeniyle konteyner kıtlığı yaşanıyor. Limanlardaki yoğunluğun ve taşımacılık şirketlerinin uzun bekleme süreleri için ekstra ücretler isteniyor. Salgının yeniden yükselişi endişeleriyle birlikte öne çekilen siparişler, artan talep ve yüksek stok tutma eğilimi sorunu var. Ayrıca Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinin bölgesel ticari birliğe yönelmesi gibi nedenlerle fiyatlarda anormallik söz konusu oldu. Bugün belki ilk zamanlardaki oranlarda artışlar yaşanmasa da, hala çok yüksek ve hala bazı ürün tedarikinde ciddi sıkıntılar söz konusudur. Normalleşme ile mevcut tesislerin üretim kapasitelerini artırması, ham madde tedarikindeki sorunları azaltmış gibi görünse de, yaşanan iklim krizi de, benzer şekilde tarımsal sanayiye olumsuz yansımakta, birçok ürünün hasadını düşürmektedir. Tüm bunlar küresel piyasalarda arz-talep dengesini bozarak; hem üreticiye, hem de nihai kullanıcı olan tüketiciye olumsuz yansımaktadır. Aşılamada gelinen seviye ve yeni varyantlar da önümüzdeki sürecin belirleyicisi olacaktır. Artan her fiyat bir yanda sanayicinin yüklenmiş olduğu maliyeti artırırken, diğer yandan düşürmeye çalıştığımız enflasyon üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam etmektedir” dedi.

cam ender yorgancilar


MÜTEAHHİTLER RAKAM VEREMİYOR


Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kahraman, “Özellikle İzmir gibi deprem hattı üzerinde olan bir şehirde kentsel dönüşümün yapılması ciddi anlamda önem taşımaktadır. Şehrin yaklaşık yüzde 70’nin bu dönüşüme girmesi gerekiyor. Bilindiği üzere yakın zamanda İzmir’de bir deprem yaşandı ve can kayıpları oldu. Deprem sonrasında binaların yenilenmesi ve depreme uygun hale gelmesi için dönüşüme girmesini isteyen birçok insan oldu. Bugün bir müteahhit ile vatandaş masaya oturup o alanla alakalı dönüşüm yapmak istediği zaman müteahhit bir şey söylemiyor. Çünkü yarın ne olacağını bilmiyor. Girdi maliyetleri çok ciddi manada artmış durumda. Yalnızca cam değil, çimentodan demirine kadar her şeyin fiyatı en az 2 kat arttı. Biz bu durumu kabul etmediğimizi gerekli mercilere ilettik. Çünkü bu durumun sürdürülebilirliği yok” diye konuştu.

cam ismail kahraman