Çamaşır makinesi seçimi sırasında belirlediğiniz bazı kriterler ve dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta ile kolayca karar verebilirsiniz.
Merdaneli ile başlayıp tek programlıya evrilen, günümüzde ise çok sayıda programı ve yıkama kapasitesini içinde barındıran çamaşır makineleri, yaşamınızı kolaylaştıran en önemli ev aletlerinden biridir. Günümüz teknolojisinde uzaktan çalıştırabilecek, unutulan kirli çamaşırları sonradan ekleme seçeneği sunan ve deterjanını kendi alabilen çamaşır makinesi çeşitleri ile karşılaşmak oldukça sıradanlaştı. Peki, bu kadar seçenek arasından doğru makine nasıl seçilir?

Çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çamaşır makinesi almaya karar verdiyseniz, ilk önce hangi programları kullanacağınızı belirlemeli ve beklentinize uygun bir seçim yapmalısınız. Bu seçim sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise seçeceğiniz  modelin hangi boyutlara sahip olduğudur. Boyut belirlemeniz, makinenin ayırmış olduğunuz alana sığmama ihtimalini ortadan kaldırır. Bu seçim sırasında dikkat etmeniz gereken diğer özellikler şunlardır:

  • Öncelikle kaç kilogramlık bir makine alacağınıza karar vermelisiniz. Eğer çamaşırlarınızı biriktirmeden yıkamayı tercih ediyorsanız, 5-6 ya da 7 kg yıkama kapasitesine sahip bir makine tercih etmeniz yeterli olacaktır. Fakat biriktiriyorsanız veya kalabalık bir aileye sahipseniz 8 ya da 9 kg kapasiteye sahip bir çamaşır makinesi tercih etmeniz gerekebilir.
  • Bu seçim sırasında garanti süresi de oldukça önemli noktalardan biridir. Olası arıza durumlarında garanti süresi devam ettiği takdirde yetkili servislerden ücretsiz olarak hizmet alma şansınız bulunur. Bu nedenle 10 yıl motor garantisi, +4 ya da +5 yıl garanti seçenekleri bulunan markalara göz atabilirsiniz.
  • Beyaz eşya bayilerinde bulunan kataloglardan makinelerin elektrik ve su sarfiyatlarını karşılaştırmanız, ay sonu ödeyeceğiniz faturayı etkileyeceği için oldukça önemlidir.  Tercih edeceğiniz makinenin en az A+ enerji sınıfında olmasına özen göstermeniz, yüklü faturalar gelmesini önler.
  • Yeni üretilen bazı çamaşır makinesi çeşitlerinde rezistans kaplaması yapılmaktadır. Bu özellik ise kireçlenmeyi önler ve uzun süreli kullanım için önemli bir noktadır. 
  • Kazan yapısı da seçiminizde etkili rol oynamalıdır çünkü kazan deliklerinin küçük tasarlanması, çamaşırları yıpratmadan sıkmayı sağlar.
  • Sıkma, sıcaklık, yıkama ve durulama gibi makinede bulunan ayarları kendinize göre düzenleyebilmelisiniz. Az kirliler için ayrı ayarlama veya perdeler için ayrı düzenleme yapma bu sayede kolaylıkla yapılır.
  • Sıkma devri ve devir ayarının yapılabilmesi de seçim sırasında oldukça önemli yer tutar. Çamaşırlarınızın daha kolay kurumasını sağlayacak olan bu özellik, çamaşıra ayırdığınız süreyi azaltır. Ortalama 1200 devir bir makine tercih etmeniz, günlük yıkamalarınızda ihtiyaç duyacağınız kuruluğu size sunar.