Camlarda çeşitli nedenler ile pek çok çizik oluşabilmektedir. Bu çizikler bakıldığında görünüş olarak ortamın estetiğini bozabilirler. Bu sebeple de en sevilmeyen durumlardan biri camdaki çizikler olabilmektedir. Camdaki çiziklerin oluşumundan sonra bu çiziklerin görünümünü azaltmak için veya iyileştirebilmek için de bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden bazıları bu yazıda sizler için derlendi. 

Camdaki çiziklerin boyutuna göre fark edilebilirliği de artmaktadır. Bazen küçük çizikler çok can sıkmasa da büyük çiziklerin gözle görünecek kadar belirgin olması kişiyi rahatsız edebilir. Bu durumun çözümü için de direkt camı değiştirmek maliyetli olacağı için pratik yöntem arayışlarına girilmektedir. Peki, nedir bu pratik yöntemler? 

İlk olarak camdaki çizikler için iyileştirmeye gidilebilmesi için cam daima temiz bir şekilde silinmelidir. Aynı şekilde de kurutulmalıdır. Bu işlemin ardından uygulanabilecek birkaç yöntem bulunuyor. 

Camdaki çizikler için tırnak cilası kullanımı

Camdaki çizikler için ilk başvurulan pratik yöntemlerden biri tırnak cilası kullanımı oluyor. Cam silinip kurutulduktan sonra temiz bir şekilde bekletilmelidir. Mikrofiber bez kullanımı burada önemli olabilmektedir. Camdaki çizikleri tespit ettikten sonra tırnak cilası sadece bu bölgelere uygulanmalıdır. Tırnak cilasının bu çizikleri gözle görülmeyecek şekilde kapatıp, hiç yokmuş gibi gizleyecektir. Batan kısımlar olursa da bunları aseton yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Camdaki çizikler için diş macunu yöntemi

Diş macununun camdaki çizikler için oldukça pratik şekilde etkili olduğu bilinmektedir. Diş macunu yöntemi yapabilmek için öncelikle camın temiz bir bez ile temizlenmesi gerekiyor. Cam yıkanıp ardından güzelce kurutulmalıdır. Camın kuruduğundan emin olduktan sonra çiziği tamir etmeye başlayabilirsiniz. Mikrofiber bez yardımı ile hafif bir nemli bez elde etmelisiniz. Bezin iyice sıkıldığından ve ıslak olmadığından emin olduktan sonra diş macunundan bezelye tanesi kadar büyüklükte bir sıkım alın. Çiziğin üzerine diş macununu yedirmelisiniz. Bu işlemi birkaç defa 30 saniye boyunca tekrarlamalısınız. Ardından ise çizikten başlayarak tüm camı bu yöntem ile silebilirsiniz. En son camın temizliğini başka bir bez ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Camdaki çizikler için karbonat ve su karışımı yöntemi

Her evde bulunan bir malzeme olan karbonat yardımı ile camdaki çiziklerden kurtulabilirsiniz. Bunun için camın temiz olduğundan emin olduktan sonra bir tabak içine bir kaşık su ve bir kaşık karbonatı karıştırabilirsiniz. Ardından oluşan jel kıvamı, temiz bez ile yarım saat kadar çiziğin üstünü ovmalısınız. Çiziği aralıklarla kontrol ederek işleme devam edebilirsiniz.