İzmir, Çiğli, Karşıyaka, Karaburun, Bayraklı, Konak, Karabağlar, Narlıdere, Selçuk, Foça ve Gaziemir Kent Konseyleri tarafından 'Canan Kaftancıoğlu asla yalnız değildir' açıklaması yapıldı.

İzmir, Çiğli, Karşıyaka, Karaburun, Bayraklı, Konak, Karabağlar, Narlıdere,  Selçuk, Foça ve Gaziemir Kent Konseyleri tarafından ortak bir açıklama gerçekleştirildi. Siyasi kutuplaşmanın yargıya olan güveni azalttığına değinilen açıklamada 'Canan Kaftancıoğlu asla yalnız değildir' denildi.

Gözden kaçırmayın

Karabağlar'da kentsel dönüşüm konferansı Karabağlar'da kentsel dönüşüm konferansı

Yapılan açıklamasının tamamı şu şekilde;

'Ülkemizde özellikle iktidar eliyle kışkırtılan siyasi kutuplaşmanın hayatın her noktasına nüfuz ettiği gerçeği ortadadır. Başta yargı sistemine güveni azaltan bu siyasi kutuplaşmaya ek olarak, diğer tüm devlet organlarının siyasallaştırılması, demokrasi ve bir arada yaşama kültürümüze zarar vermektedir. Demokratik ve çağdaş bir ülkede olması gereken en temel hak ve özgürlüklerin başında ifade ve düşünce özgürlüğü yer almaktadır. Düşündüklerini ifade edebilme özgürlüğü, evrensel bir insan hakkıdır. İfade özgürlüğünün kısıtlandığı, düşüncelerini ifade eden insanların yargılanarak cezalandırıldığı toplumlarda gerçek bir demokrasi ya da insani gelişmişlikten söz edilemez. Yargının baskı altına alındığı bu dönemde CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen kararın bağımsız bir değerlendirme ile verilmiş hukuki bir karar niteliği taşıdığına ilişkin ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. Bu karar cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, demokrasimize, hukukumuza, kadınlarımızın siyasal yaşamdaki varlıklarına vurulan büyük darbedir. Bu hukuksuzluk bir cumhuriyet kadınını değil hepimizi mağdur etmiştir. Bizler kent yaşamının uzlaştırıcı, barıştırıcı ve birleştirici unsurları olan kent konseyleri olarak bu kararı kınıyoruz. Bu baskı günleri elbet geçecektir. İnanıyoruz ki tekrar Bağımsız Türk Yargısına duyulan ihtiyaç ve önem yakın zamanda anlaşılacaktır. Geriye baktığımızda, hafızalarımızda baskı ve zulümden beslenenlerin isimleri değil Canan Kaftancıoğlu gibi dik duran cumhuriyet kadınlarının ismi ve davranışları hatırlanacaktır. Canan Kaftancıoğlu asla yalnız değildir!!!'