Süper ligin ilk yarısında beklenileni veremeyen Göztepe ve Altay için tehlike çanlarının çaldığını uzun zamandır söylemiştik. Maalesef ki; haftalar geçtikçe değişen bir şey olmadığını da görüyoruz…

Ligde tam 12 haftadır maç kazanamayan Altay’ın önlemez düşüşünün ardındaki nedenin en büyüğünün kadrodaki derinliğin sığ olması olduğu aşikar. Formunu kaybeden, sakatlanan ve cezası nedeniyle oynayamayan isimlerin yerine oynayan oyuncuların beklenileni verememesi en büyük sorunlardan biri siyah beyazlılar için…

Sezona iyi bir başlangıç yapan Bamba, Cebrail, Kappel ve Naderi gibi isimlerin form düzeylerinin düşmesi bunun yanı sıra yaşanan sakatlık ve cezalı oyuncular nedeniyle ideal 11’deki sıkıntılar Altay’ın maç kazanmasını zorlaştırıyor. Ligin sertliğinin de her geçen hafta daha da arttığı bir ortamda Altay’ın ara transfer döneminde kadrosunu mutlak surette güçlendirmesi gerektiği görüyoruz.

Kadro kalitesinin artmasıyla oyun kalitesi de artacak olan Altay’ın ligin ikinci yarısındaki Kayseri maçıyla çıkışa geçip girdaptan kurtulması için en az 3-4 iyi transfere ihtiyacı var. Başkan Özgür Ekmekçioğlu’nun bu zorlu ekonomik günlerde nasıl bir kaynak bulup da bunu sağlayacağı merak konusu. Ancak görünen şu ki; bu takıma takviye yapılmazsa düşmenin en güçlü adaylarından biridir.

***

Kentin diğer Süper Lig takımı Göztepe’de de sezonun ilk yarısında işler iyi gitmedi. Teknik adam değişikliğiyle istikrarı yakalayamayan, kadro kalitesi olarak vasatı aşmayan oyuncuları alarak ligde tehlike yaşamak istemeyen Göz Göz’de sıkıntılı günler sürüyor. Sahasında ağırladığı Adana Demirspor karşısında özellikle ikinci yarıda istekli ve arzulu gözükseler de sarı kırmızılıların bitirici vuruşlardaki eksikliği dikkat çekici.

Jahoviç, Halil ve Ndiaye günündeyse Göztepe gol atıyor, yoksa karambolden ya da durun toptan gol bulursa buluyor! Adana Demirspor maçında da şansın da yardımıyla golü bulan Göz Göz’ün de girdaptan kurtulması için mutlak transfere ihtiyacı var. Takımda formsuz ve beklenileni veremeyen isimlerle yolların ayrılıp en az 4-5 kaliteli taze kana ihtiyacı var.

Ligin ikinci yarısına Antalya maçıyla başlayacak olan Göz Göz’ün artık puan kaybına tahammülü kalmadı. Sarı kırmızılıların bu girdaptan çıkabilmesi için seri galibiyetlere ihtiyacı var.