Eski zamanlarda en zor ve yorucu işlerden bir tanesi olana çapalama, oldukça ciddi bir işgücü ihtiyacı vardı. Günümüzde ise çapalama yöntemleri bulunan freze çapa ya da modifiye kültivatörler sayesinde daha kolay bir hal aldı. Makine çapası kullanıldıktan sonra ise gerekli görülürse elle ince bir çapa yapılıyor.

Çapa, sulamadan daha fazla yararlanmak için toprağın havalandırılması ile ilgilidir. Yabancı otlar için başlatılan çapalama uygulamalarında suyu tüketen yabancı otların ortadan kaldırılması oldukça önemli bir su tasarrufu sağlamaktadır. Yabancı otları ortadan kaldırmasının yanı sıra başka nedenler için de bu yöntem uygulanıyor. Toprağın havalandırılması ile köklerin daha derine inebilmesini sağlanıyor. Bu sayede ekilen bitki, çok daha geniş topraklara yayılabiliyor. Sulamadan ya da yağmurdan sonra gerçekleştirilecek çapalama işlemi, kökleri havalandırıyor. Bu işlemin ardından derinlerde su bulabilen bitkiler, yeşilliğini uzun süre korur ve devam ettirir.

Sulamayla birlikte toprak oturur ve böylece içerisinde ince kapiler borular oluşur. Kapiler borularda hava ile temas esnasında oldukça su buharlaşır. Yüzey kısmında oluşan emme kuvveti toprak içindeki suyu çekerek buharlaşmasına sebep olur. Sulama ve yağmurdan sonra uygulanan çapa sayesinde toprağın üst kısmında bulunan kapiler boruların ucunu kırar ve hava ile temasını engeller. Bu sayede topraktaki su muhafaza edilir ve sadece bitkiler tarafından kullanılması sağlanır.

Eskiden elle, günümüzde ise çapalama makinesi ile uygulanan çapalama yöntemleri yerine bitkiye zarar verme olasılığı olan ot ilaçları da sıklıkla tercih ediliyor. Fakat toprakta organik maddenin azalmasıyla birlikte çapanın yararları daha da artmaktadır. Ayçiçeği gibi sulanmayan ya da bir kere sulanan mahsüllerde, ikinci toz çapasının yapılması verimi daha da arttırmaktadır.

Çapalamadaki önemli noktalar

  • Bu işlem gerçekleştirilirken bitki köklerine hasar vermemeye özen gösterilmelidir. 
  • Ağaçlarda ise genelde makine ya da benzeri aletler kullanılmalıdır.
  • İlk ekim zamanında sık olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ağaçlar ise dikilmesinin ardından köklerini salmasıyla birlikte bu işleme fazla ihtiyaç duymazlar.
  • Çapalamanın miktarı ekildikleri yere, bitki tipine, toprak yapısına ve bitkinin yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.
  • Genellikle Mart ile Aralık ayları arasında uygulanmaktadır.