Hastaların çoğu zaman yarısında yalnızca tek ayakta görülen bu hastalık, hastaların diğer yarısında ise iki ayakta da görülebilmektedir. Sebebinin net olarak belli olmamasıyla birlikte, bu hastalığın genetik olabileceği düşünülmektedir.

Tanı ve tedavi yöntemleri

Anne karnındayken duruş bozukluğundan dolayı ortaya çıktığı düşünülen çarpık ayak hastalığı, gelişmiş tıp teknolojisi ve ultrason görüntülemeleri sayesinde gebeliğin 16. haftasında teşhis edilebiliyor. Bazen bazı durumlarla birlikte bebeğin duruşundan kaynaklı fark edilmemiş olsa da doğum sonrasında kolaylık teşhis konulabiliyor.

Bebek doğduktan sonra yapılan kontroller ile birlikte ayaklarda içe dönüklük ya da eğrilikler fark edilebiliyor. Hekimlerin yapmış olduğu muayenede ise;

·        Ayak kirişinin olduğundan yüksek olması,

·        Baş parmağında içe dönüklük durumu,

·        Topuğun içe dönük şekilde olması,

·        Ayak bileğinin aşağı bakıyor şekilde olması gibi bulgular ile tanı koyulabilmektedir.

Çarpık ayak hastalığının en belirgin olan özelliği ise ayaktaki eğriliği düzeltmeye kalktığınızda düzelmeyip eski haline dönmesidir.

Çarpık ayak tedavisinde ayaklar manevra ile esnetilerek, kasığa gelecek kadar bir uzunlukta alçı takılıyor. Ortalama olarak bir hafta kalan bu alçı ile bebeğin ayaklarında gözle görülecek şekilde bir düzelme görülüyor. Çarpık ayak hastalığının tedavi sürecinin devamında ise yine manevra hareketleri ile ayaklar daha da esnetilerek ikinci alçılama uygulamasına geçiş yapılıyor. Düzelme düzeyine göre bu tedavi süreci yaklaşık 1 ay her hafta tekrarlanıyor. Bir ay sonunda ise ayakların doğal yapısına ulaşması sağlanıyor.

Bir aylık çarpık ayak tedavi sürecinin sonunda ayaklar tekrar kontrol ediliyor ve 20 derece ve üstünde rahat bir şekilde esneyip esnemediğine dair kontrol gerçekleştiriliyor. Ayaklar rahat bir şekilde esnetilebiliyorsa ve topuk kemiği olması gereken yerde ise tedavi sağlıklı bir şekilde tamamlanmış oluyor.

Ancak topuk kemiği olması gerektiği şekilde yerinde değil ise veya ayaklar rahatça esnetilemiyorsa aşilotomi yani aşil tendonun uzatılması için bir cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi gerekiyor. Operasyon sonrasında ise tekrardan alçılama uygulaması gerçekleşir ve sonrasında ayağın şeklini koruyacak olan ortez adı verilen araları çubuklu özel bir ayakkabı kullanılması gerekiyor. Bu tedaviden sürecinden sonuç alabilmek için de çocukların yaklaşık olarak günde 23 saat kadar ve üç ay süre ile bu özel ayakkabıyı kullanması gerekmekte.