Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı bugün gerçekleşecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı'ndan önce sosyal medya hesabı üzerinden video yayınladı. Bakan Çavuşoğlu, "Kazakistan durumunu ele alarak, "Tüm imkanlarımızla Kazakistan'ın yanındayız, tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız. Biz, kardeş Kazakistan'ın gücüne, basiretine ve sağ duyusuna güveniyoruz" sözlerine yer verdi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamasının satır başları şöyle:

"Geçen hafta kardeş Kazakistan'daki gelişmeleri endişeyle izledik. Türk dünyası büyük bir aile ve bizler bu vücudun organları gibi birbirimize bağlıyız. Bir yerin ağrıdığında tüm vücudundaki organların ağrıması gibi biz de büyük üzüntü duyduk.

"DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ"

Türk devletleri ailesi olarak bu zor zamanlarda onların yanında ve dayanışma içindeyiz. Az önce ülkede Alikhan Smailov kardeşimizin başbakan seçilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduk. Kazakistan bu krizi aşakacak kabiliyet, tecrübe ve devlet geleneğine sahiptir. Onursal başkan sayın Nazarbayev ve Tokayev doğrultusunda güçlü bir devlet oluşmuştur. Kazak halkı da birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirecektir.

"BÜYÜK TÜRK DÜNYASI OLARAK KAZAKİSTAN'IN YANINDAYIZ"

Bugün kabul edeceğimiz ortak bildirideki temel mesajımız şudur: Büyük Türk dünyası olarak Kazakistan'ın yanındayız. Ülkede istikrarın yeniden tesisi için Kazakistan'a desteğimiz tamdır. Türkyie Cumhuriyeti olarak en başından beri Kazak makamları ile temas halinde olduk. Kamuoyumuz gelişmeleri yakından dinledi. Millet olarak dertlendik.

"TEMAS HALİNDE OLDUK"

Sayın Cumhurbaşkanımız başta sayın Tokayev olmak üzere üye devletlerin devlet başkanları ile temas halinde oldu. Biz de dışişleri bakanları olarak temas halinde olduk. Bakanlığın başta olmak üzere türkyiede bir çok kuruluş veönemli şahiysye kardeş kazakisyana destek açıklamaları yaptı kardemşlerimizin bu zor günlerinde yanlarında olmayı borç bildik."